Avukat Tutmanın Faydaları

avukat tutmanın faydaları, neden avukat tutmalıyım
avukat tutmanın faydaları, neden avukat tutmalıyım

Avukat tutmanın faydaları konusunu açıklamadan evvel değinmemiz gereken birtakım hususlar mevcuttur. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki toplumumuzda maalesef çoğu kişi, karşılaştığı hukuki sorunu kendi başına çözmeye çalışmaktadır. Kişiler, konunun uzmanının avukat olduğunu bildiği halde avukat başvurma yolunu tercih etmemektedir. Bu durum neticesinde ise kişiler, telafisi imkansız hak ve menfaat kayıpları yaşamaktadır. Oysaki hukuki sorun karşısında avukata başvurmak, atılması gereken ilk ve en önemli adımdır. Bu yazımızda avukat tutmanın faydalarından bahsedecek ve “Niçin avukat tutmalıyım?” sorusunu yanıtlayacağız.

Avukat Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Avukat tutmanın faydaları denince aslında çok uzun bir liste yapmamız mümkündür. Fakat biz bu makalemizde avukat ile hukuki süreçleri başlatmanın ve yürütmenin öneminden kısaca bahsedeceğiz.

Avukat, hukuki sorun karşısında ne yapması gerektiğini en iyi bilen kişidir.

Karşılaşılan hukuki sorunun tespiti önemli olmakla beraber izlenecek hukuki süreç de bir o kadar önem taşır. Avukat, içinde bulunduğunuz durumu en doğru tespit edecek ve size çözüm yolları sunacak olan kişidir. Eğer kendi başınıza işlem yapmayı denerseniz yanlış adımlar atma, maddi ve manevi kayıplar yaşama ihtimaliniz çok yüksektir. Hak kayıplarının önlenmesi, olası zararların en aza indirgenmesi konusunda avukat, önemli bir role sahiptir.

Kanunlar karmaşık bir yapıya sahiptir.

Herkes aslında avukatın kanunları ezbere bildiğini zanneder. Aslında durum böyle değildir. Avukat, hangi kanun maddesinin nerede uygulanması gerektiğini bilen kişidir. Elbette avukat, yürürlükte bulunan mevzuatlardan haberdardır. Ancak yalnızca kanunu bilmek yetmez; yargı kararları, yönetmelikler, içtihatlar, yüksek mahkeme kararları, uygulamadaki farklılıklar gibi birçok konunun da bilinmesi gerekir. Eğer avukat olmadan dava açmaya veya başka bir işlem yapmaya çalışırsanız tüm bunların içerisinde kaybolabilir ve işleri içinden çıkılmaz hale getirebilirsiniz. Oysaki alanında uzman avukata vekaletname verirseniz sizin hakkınızı ve menfaatlerini en iyi şekilde savunacak; temsil edecektir.

Dosya hazırlama ve takip işlemleri önemlidir.

Şöyle ki; dava açmak istiyorsanız sizden ne tür evrakların isteneceğini, nasıl ve zaman sunmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Eksik veya hatalı evrak sunulması, evrak sunma süresinin geçirilmesi davanın reddine dahi sebep olacaktır. Ayrıca bürokratik işlemler içinde kaybolmak, sizlere zaman kaybettirecek; esas önem vermeniz gereken noktaları kaçırmanıza sebep olacaktır. İşte bu işlemleri en iyi, hızlı ve doğru şekilde avukat gerçekleştirecektir.

Avukat arabuluculuk hizmeti de vermektedir.

Arabuluculuk sayesinde pek çok hukuki sorununuzu dava açma yoluna gitmeden çözüme kavuşturmanız mümkündür. Böylelikle zamandan tasarruf sağlanacağı gibi maddi harcamalardan da tasarruf sağlanacaktır.

Hukuki danışmanlık alarak en doğru çözüm yolunu bulmak mümkündür.

Avukatların sağladığı en önemli hizmetlerden birisi de hukuki danışmanlık vermektir. Hukuki danışmanlık, herhangi bir sorunun çözüm yollarının tespit edilmesi için alınabilir. Aynı zamanda daha hukuki bir sorun doğmadan evvel buna karşı önlem almada da hukuki danışmanlık hizmetinden faydalanılabilir.

Avukat tutmanın faydalarını yukarıda kısaca özetledik. Elbette bu listeyi çoğaltmamız mümkündür. Siz de herhangi bir hak kaybı yaşamamak adına hukuki soru veya sorununuz her ne olursa olsun mutlaka avukat ile görüşme sağlamalısınız. Böylece sonradan pişmanlık duyulmayacak ve keşkelerin içinde kaybolmayacaksınız.

Avukat Tutmak Zorunda Mıyım?

Türk hukuk sistemimizde kural olarak avukat ile temsil zorunlu değildir. Ancak ceza hukuku bu durumun istisnasını oluşturmaktadır. Fakat örneğin; bir boşanma davası, tanıma tenfiz davası veya isim değiştirme davası söz konusuysa avukat tutma zorunluluğunuz yoktur. Ancak her dava kendine özgü olup izlenecek süreçler birbirinden farklıdır. Şüphesiz ki herkes, dava sürecinin bir an evvel son bulmasını istemektedir. İşte hem sürecin hızlı ilerlemesi hem de istenilen sonuca ulaşılabilmesi adına mutlaka avukat desteği alınmalıdır.

Avukat Tutma Ücreti 2019

Avukat tutmanın faydaları başlığı altında avukat vekalet ücretinden bahsetmemiz yerinde olacaktır. Avukat vekalet ücretleri bağlı bulunan Baro tarifesine göre belirlenmektedir. Ancak avukatın tecrübesi, uzmanlık alanı, bilgi birikimi ve somut olayın özellikleri de avukat tutma ücretini etkilemektedir. Avukat ücretleri hakkında bilgi almak için bizi arayabilir veya online danışma formumuzu doldurabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.