İnternetten İçerik Kaldırma Dilekçesi

internetten içerik kaldırma dilekçesi, erişimin engellenmesi talebi dilekçesi
internetten içerik kaldırma dilekçesi, erişimin engellenmesi talebi dilekçesi

İnternetten içerik kaldırma dilekçesi, internette var olan fotoğraf, video, haber veya diğer içeriklerin hakim kararı ile kaldırılması için hazırlanan dilekçedir. İnternet kullanıcı sayısının her geçen gün artış göstermesiyle internetten içerik kaldırma konusu ayrıca önem kazanmıştır. İstenmeyen içeriklerin internette yayınlanması, gerek kişi gerekse kurumların itibarını zedelemekte; hatta maddi kayıplara yol açmaktadır. Söz konusu zararları en aza indirmek ve mağduriyetleri gidermek adına internetten fotoğraf kaldırma, Youtube’den video silme, haber kaldırma gibi hukuki yollara başvurmak gerekecektir.

İnternet ortamından içerik silme işlemi, 5651 sayılı Kanun hükümlerince yapılacaktır. Unutulma hakkı ve Yargıtay kararları da internetten görsel silme işlemi için bilinmesi gereken konulardır. İnternetten içerik kaldırma dilekçesi, ilgili kanun ve kararlar ışığında profesyonel ellerce hazırlanması gereken dilekçedir. İnternet ortamında bir fotoğraf veya videonun yayılma hızı aşikardır. İstenmeyen bir haber ya da müstehcen video, saniyeler içerisinde milyonlarca kişiye ulaşabilir. Söz konusu video veya fotoğrafı internetten silmek için acilen hukuki süreç başlatılmalıdır. İşte bu noktada internetten içerik kaldırma dilekçesi devreye girecektir.

Dilekçenin kusursuz yazılması, internette var olması istenmeyen fotoğraf, video veya haber hakkında erişimin engellenmesi kararı verilmesini sağlayacaktır. Şüphesiz ki somut olayın özellikleri de internetten fotoğraf silme işleminin başarı oranını etkileyecektir. Başarıyı etkileyen en önemli faktör ise, avukat aracılığıyla işlemin gerçekleştirilmesidir. İnternetten içerik kaldırma dilekçesi, bilişim avukatı tarafından hazırlandığı takdirde başarıya ulaşmak mümkün olacaktır. Aksi halde yapılacak hatalar nedeniyle hem zaman kaybı hem de maddi ve manevi kayıplar yaşanacaktır. Söz konusu internet olunca da yaşanan kayıpların telafisi maalesef ki pek mümkün olmayacaktır.

İnternetten İçerik Kaldırma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bilişim avukatı tarafından hazırlanacak internetten içerik silme dilekçesi kişiye özgü olacaktır. Bu noktada şunu vurgulamalıyız ki, internette bulunan ve internetten içerik kaldırma dilekçesi örneği olarak yayınlanan dilekçelerin kullanılmasını asla tavsiye etmiyoruz. Çünkü dilekçelerin maktu olması mümkün değildir. Her olay, kendine özgü olduğundan dilekçenin de kişinin taleplerine ve olayın özelliklerine göre yazılması gerekir.

İnternetten içerik kaldırma dilekçesinde mevcut durum açıklanacak ve erişimin engellenmesi talep edilecektir. Elbette bu talebin gerekçeleri de açık ve net bir şekilde açıklanacaktır. Gerekçelerin 5651 sayılı Kanun hükümlerine göre açıklanması büyük önem taşımaktadır.Mevcut gerekçeler Yargıtay kararları ile pekiştirilecek ve güçlü bir dilekçe hazırlanacaktır. Usule uygun bir şekilde sunulacak dilekçe ile çok kısa bir sürede olumlu sonuç alınması mümkün olacaktır. İnternetten içerik kaldırma dilekçesinin hazırlanması, talebin sunulması ve sürecin takibinin sağlanması bilişim hukuku alanında çalışan avukatın yapabileceği bir iştir. Bilişim avukatı, alternatif yollara başvurarak da Google’dan fotoğraf silme veya müstehcen resimleri kaldırma işlemlerini gerçekleştirecektir. Kısa sürede içerik kaldırma işlemini gerçekleştirmek için mutlaka bilişim avukatı ile görüşme sağlanmalıdır. Kaybedilen her dakika, uğranılacak maddi ve manevi zararların artmasına sebebiyet verecektir.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.