Online İtibar Yönetimi

online itibar yönetimi
online itibar yönetimi

Son yıllarda online itibar yönetiminin önem kazanmasını sağlayan birçok gelişmeye tanıklık etmiş bulunmaktayız. Teknolojide yaşanan gelişmeler ve kişilerin zamanlarının çoğunu internette geçiriyor olması, dijital PR’ın  önemini arttırmıştır. Online itibar yönetimi gerek kişiler gerekse marka ve firmalar için oldukça önemlidir. Sanal ortamda kişiler, olumlu ve olumsuz eleştirilerini hiçbir onay süzgecinden geçmeden açıklama olanağına sahiptirler.  Özellikle marka ve firmalar, kişilerin olumlu paylaşımları ile kazanç sağlayabildikleri gibi olumsuz paylaşımlar ile telafisi güç maddi kayıplar yaşayabilir. İşte online itibar yönetiminin önemi tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Online itibar yönetimi ile internet ortamında gerçek veya tüzel kişiler hakkında yapılan paylaşımları kontrol etmek mümkün olacaktır. Şöyle ki; bir marka hakkında karalama kampanyası başlatılırsa buna karşı hukuki işlem gerçekleştirilebilecektir. Böylece markanın yaşayacağı maddi zararların ve prestij kaybının önüne geçilecektir. Online itibar yönetimi ile olumsuz durumlara sessiz kalma devri sona erecektir. Örneğin; bir kişi, hakkında yalan haber yapılması durumunda buna seyirci kalmayacaktır. 5651 sayılı Kanun çerçevesinde söz konusu içeriğin internetten kaldırılması için işlem gerçekleştirebilecektir.

İnternette itibar yönetiminin sağlanmasında izlenecek birtakım yollar vardır. Online itibar yönetimi için nelerin yapılması gerektiği kişi veya markaların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecektir. Online itibar yönetiminin sağlanması ile ilgili detaylı bilgi almak ve işlem gerçekleştirmek için mutlaka bilişim avukatı ile görüşülmelidir.

Online İtibar Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Marka, firma veya kişinin, online itibar yönetiminin (dijital PR) sağlanması için öncelikle mevcut ihtiyaçlar değerlendirilecektir. Ancak genel olarak online itibar yönetiminin sağlanmasında başvurulacak bazı yöntemler vardır. Bunlardan ilki; sosyal medyanın aktif kullanılmasıdır. Bu durum, kişi ve firmaların, hedef kitleleriyle doğrudan iletişim kurabilmeleri açısından önemlidir. Hedef kitle ile doğrudan iletişim kurulduğu takdirde negatif düşüncelerin pozitife dönüştürülmesi çok daha kolay olacaktır.

Dijital PR yöntemlerinin belirlenmesi, online itibar yönetiminin sağlanmasında izlenecek bir diğer yoldur. Satış ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, markaların etkinliklerinin internette duyrulması, projeler hakkında ön bilgi verilmesi gibi hususlar online itibar yönetimine katkı sağlayacaktır.

Bilişim hukuku alanını ilgilendiren ve esas değinmemiz gereken konu ise; internetten olumsuz içerik kaldırmadır. Bilindiği üzere artık kişiler, pek çok iş için öncelikle sanal ortama danışmayı tercih etmektedirler. Örneğin; bir araba satın almadan önce veya bir otele tatile gitmeden evvel kişiler ilk olarak sanal ortamda yer alan yorumları incelemektedir. Kişilerin karşılaşacağı negatif durumlar, onları bir şeyi yapmaktan veya almaktan alıkoyacaktır. İşte bu halde internetten haber kaldırma veya internetten fotoğraf kaldırma gibi yollara başvurulabilir. Bu durum şüphesiz ki kişiler açısından da geçerlidir. 5651 sayılı Kanun çerçevesinde erişimin engellenmesi, gerçek ve tüzel kişiler ile kurumların talebi üzerine gerçekleştirilebilecektir.

Online itibar yönetiminin sağlanmasında erişimin engellenmesi kararı alınması ve itibar zedeleyici içeriklere erken müdahale büyük önem taşır. Bilişim hukukunun en önemli konularından olan erişim engelleme kararı  alınması hakkında bilgi almak için mutlaka bilişim avukatıyla görüşülmelidir.

İnternetten İçerik Kaldırma

İnternetten içerik kaldırma, online itibar yönetimi (dijital PR) için yapılan hukuki işlemlerden birisidir. İçeriğin internetten kaldırılmasının çok farklı nedenleri olabilir. Hangi nedenlerle içerik kaldırma işleminin gerçekleşeceği gibi 5651 sayılı Kanun’da açıkça belirtilmiştir. Kişilik haklarını ihlal eden, özel hayatın gizliliğini ihlal eden, suç teşkil eden ve FSEK hükümlerince ihlal oluşturan içeriklerin kaldırılması mümkündür.

Elbette internetten her içeriğin kaldırılması söz konusu değildir. Örneğin; erişimin engellenmesi istenen içeriğin, yalan haber niteliği taşıması veya hakaret içermesi halinde hukuki süreç başarıyla sonuçlanacaktır. Online itibar yönetimi için profesyonel destek almak isteyen kişi ve kurumların, bilişim avukatı ile görüşme sağlaması en doğru tercih olacaktır.

Online İtibar Yönetiminin Önemi-Dijital PR Niçin Önemlidir?

İnternette yayınlanan bir içeriğin saniyeler içerisinde milyonlarca kişiye ulaşması mümkündür. Özellikle dünya çapında kullanılan Youtube gibi bir video paylaşım sitesi düşünüldüğünde durum daha iyi anlaşılacaktır. Sansasyonel nitelikli bir video, sanal ortama yüklendiği takdirde normalde çok daha hızlı bir şekilde izleyici sayısı artacaktır. Aynı durum fotoğraf, haber ve diğer içerikler için de geçerlidir. İşte bu noktada dijital PR’ın önemi devreye girmektedir.

İnternetteki video, fotoğraf, haber ,yorum ve benzeri içeriklere vaktinde müdahale edilmediği takdirde telafisi imkansız kayıplar yaşanacaktır. Söz konusu kayıplar maddi olabileceği gibi manevi de olabilir. İçerik kaldırma işleminde müdahalenin erken yapılması, hayat kurtarıcı nitelikte olacaktır. Ünlü bir işadamı, bir marka ya da bir doktor olarak hiç kimse hakkında asılsız haber ve yorum yapılmasını, özel fotoğraflarının paylaşılmasını istemeyecektir. Bahsetmiş olduğumuz durumlar ve benzer hallerde internetten içerik kaldırma işlemi gerçekleşebilecektir. İçeriğin hangi ortamda paylaşıldığı önem taşımamaktadır. Youtube’dan video silme veya Google’dan fotoğraf kaldırma gibi her türlü hukuki işlem, bilişim avukatı tarafından gerçekleştirilebilecektir.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.