Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

anlaşmalı boşanma ne kadar sürer, anlaşmalı boşanma 1 günde biter mi
anlaşmalı boşanma ne kadar sürer, anlaşmalı boşanma 1 günde biter mi

Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer 2021? sorusu, tarafımıza sıkça iletilen sorular arasındadır. Anlaşmalı boşanma gerçekleşebilmesi için Türk Medeni Kanunu’nda yer alan birtakım şartlar vardır. Söz konusu şartlardan ilki, en az 1 yıl evli kalmış olmaktır. Aynı zamanda boşanmak isteyen eşlerin boşanma ve boşanmanın sonuçları hakkında uzlaşmış olması gerekmektedir. Şartlar mevcut ise anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Anlaşmalı boşanma davası şartları hakkında bilgi almak için linke tıklayabilir; makalemize ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma  davası ne kadar sürer? Anlaşmalı boşanma ne kadara mal olur? 1 günde anlaşmalı boşanma mümkün mü? Sorularının yanıtı için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer 2021?

Anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin yanıtını en çok merak ettiği soru dava süresinin ne kadar olduğudur. Elbette anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanmaya göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise boşanmak isteyen eşlerin boşanmanın maddi ve hukuki sonuçlarıyla ilgili irade beyanlarının uyuşmasıdır. Anlaşmalı boşanma davası doğrudan açılabileceği gibi çekişmeli bir boşanma davası da anlaşmalı boşanmaya dönüştürülebilir. Peki ama anlaşmalı boşanma ne kadar sürer 2021?

Anlaşmalı boşanma süreci şu şekildedir: Dava açılır ve duruşma günü tayin edilir. Taraflar ve varsa avukatları duruşmaya katılır. Boşanmak isteyen eşlerin irade beyanları uyarsa boşanma kararı verilir ve ardından gerekçeli karar yazılır. Gerekçeli karar taraflara tebliğ edilir. Tebliğden itibaren 2 hafta içinde taraflar, itiraz etmez ise karar kesinleşir. Böylece boşanma gerçekleşmiş olur.

Avukat ile temsil varsa davanın açılması ve duruşmanın gerçekleşmesi süreci ortalama 1 hafta olacaktır. Hatta bazen 1 gün sonrasına dahi duruşma günü tayin edilmesi mümkündür. Ancak boşanma avukatı ile temsil yoksa bu süreç uzayacaktır. Boşanmanın bir an evvel gerçekleşmesi adına hukuki destek alınması en doğrusu olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma 1 Günde Biter Mi?

Anlaşmalı boşanma süresi başlığı altında tarafımıza ulaşan bir diğer soruyu da yanıtlamamız faydalı olacaktır. Anlaşmalı boşanma 1 günde biter mi? şeklinde pek çok kişi bize mail gönderdiğinden bu soruyu topluca yanıtlama ihtiyacı hissettik. Yukarıda aslında anlaşmalı boşanma dava sürecini size genel hatlarıyla açıkladık. Açıklamamızdan anlaşılacağı üzere anlaşmalı boşanma 1 günde bitemez. Ancak davanın açıldığı haftaya, bir sonraki güne duruşma günü alınması mümkündür. Hakimin gerekçeli kararı yazması için her halde kısa bir süre beklenmesi gerekecektir. Dolayısıyla anlaşmalı boşanma 1 günde biter mi? sorusuna hayır yanıtını vermemiz yerinde olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadara Mal Olur?

Anlaşmalı boşanma davaları ne kadar sürer? sorusunun yanıtını yukarıda açıkladık. Tıpkı boşanma davası süresi gibi boşanma ücreti de avukat ile temsil olup olmamasına göre değişecektir. Anlaşmalı boşanma ne kadara mal olur? Sorusunu yanıtlarken İstanbul Barosu Asgari Ücret Tarifesi göz önünde bulundurulacaktır. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma davasına göre daha az maliyete sahiptir. Anlaşmalı boşanma ücreti 2021 hakkında fikir sahibi olmak için kırmızı linke tıklayarak güncel makalemize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.