DOĞUM YERİ DEĞİŞTİRME DAVA DİLEKÇESİ 2023

doğum yeri değişikliği dilekçe
doğum yeri değişikliği dilekçe

Doğum yeri, Türk vatandaşı olan kişilerin nüfus kayıtlarında yer alan kişisel bilgilerden birisidir. Bazı durumlarda doğum yerinin yanlış veya maddi hata içerecek şekilde yazılması söz konusu olabilir. Bu durumda doğum yeri değiştirme dava dilekçesi ile görevli mahkemeye talepte bulunulması gerekmektedir.

Doğum yerinin değiştirilmesi, diğer nüfus davalarından farklı bir niteliğe sahiptir. İsim değiştirme ya da soyadı değiştirme davalarında kişinin, subjektif durumu önem taşır. Ancak doğum yerinin değiştirilmesinde böyle bir durum mevcut değildir. Dolayısıyla keyfi sebeplerden doğum yerinde değişiklik yapılmamaktadır. Doğum yeri değiştirme davası hakkında bilgi için güncel makalemizi okuyabilirsiniz. Bu makalemizde ise doğum yeri değiştirme dilekçe örneği 2023’yi sizlerle paylaşacağız.

doğum yeri değiştirme dilekçe örneği
doğum yeri değiştirme dilekçe örneği

Doğum Yeri Değiştirme Dava Dilekçesi 2023

………………..ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI: (Ad-soyad, TC kimlik numarası ve adres)

DAVALI: (Nüfus müdürlüğü)

KONU: Doğum yeri değişikliği talebimden ibaret dava dilekçemdir.

AÇIKLAMALAR:

  1. ………… TC kimlik numarasıyla ana adı……., baba adı……. , doğum tarihi……… ve doğum yeri ……… olarak nüfusa kayıtlı bulunmaktayım. Ancak nüfus kayıtlarındaki doğum yerim yanlış yazılmış bulunmaktadır. Söz konusu yanlışlığı mahkemenize şu şekilde izah edebilirim:
  2. Nüfusa kaydımın yapıldığı esnada elinde hastane doğum tutanakları olmayan ailem, o dönem yaşadığımız memleket olan Bursa’yı doğum yerim olarak kaydettirmiştir. Ancak aslen İstanbul/Fatih doğumlu bulunmaktayım. Söz konusu yanlışlık sebebiyle birtakım işlerim aksamakta; bilgi karmaşasından dolayı resmi dairelerdeki işlerim sekteye uğramaktadır.
  3. Sayın Mahkemenize ekte sunmuş olduğum doğum tutanağında doğum yerim net olarak gözükmemektedir. Söz konusu yanlışlığın giderilmesi adına işbu dava dilekçesini sunma zorunluluğum hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: TMK, HMK, Nüfus Hizmetleri Kanunu ve ilgili sair mevzuatlar

HUKUKİ DELİLLER: Doğum tutanağı, nüfus kaydı, tanık ve her türlü hukuki delil

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda arz ve izah ettiğim üzere;

  1. Davamın KABULÜ ile,
  2. Bursa olarak kayıtlı bulunan doğum yerimin İstanbul/Fatih şeklinde düzeltilmesini Sayın Mahkemenizden arz ve talep ederim. (Tarih)

Davacı

Ad-Soyad ve İmza

Yukarıda doğum yeri değiştirme dilekçe örneği mevcut bulunmaktadır. Dilekçemiz, yalnızca fikir verme maksadıyla hazırlanmıştır. Her dilekçe somut olaya ve kişiye özgü hazırlanmalıdır. Dolayısıyla dava süreci, dilekçesi ve ücret hakkında bilgi için nüfus davaları avukatı ile görüşmenizi tavsiye ederiz. İletişim bölümünden telefon veya mail yoluyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.