Eski Sevgilinin Şantaj Yapması

eski sevgilinin şantaj yapması,eski sevgilim şantaj yapıyor
eski sevgilinin şantaj yapması,eski sevgilim şantaj yapıyor

Eski sevgilinin şantaj yapması, günümüzde sıkça karşılaştığımız ve kişilerin mağduriyetine yol açan durumlardan birisidir. İster kadın ister erkek olsun her halde kişilerin, eski sevgilinin şantajına maruz kalması mümkündür. Uygulamada sıkça kadınların eski sevgilinin şantaj yapması nedeniyle zor duruma düştükleri görülmektedir.

Eski sevgilinin şantajı, ayrılmak isteyen tarafa engel olmak, intikam almak veya kazanç sağlamak gibi nedenlerle gerçekleşmektedir. Örneğin; taraflardan birisi ilişkiyi bitirmek istiyorsa ve zamanında karşı tarafa müstehcen fotoğraflar yollamışsa kötü niyetli kişi bu fotoğrafları şantaj malzemesi olarak kullanacaktır. Müstehcen fotoğraflarla veya video ile eski sevgilinin şantajı, en sık karşılaşılan durumdur.Eski sevgilinin şantajı farklı şekillerde gerçekleşebilir.Örneğin; müstehcen fotoğrafların sosyal medyada paylaşılacağı, müstehcen videonun şantaj mağduru kişinin ailesine gönderileceği, istenilen para verilmezse sevgililere ait görüntülerin sanal ortamda yayınlanacağı gibi.

Eski sevgilim şantaj yapıyor, ne yapmalıyım?” diyenlere ilk tavsiyemiz, şantaja boyun eğmemeleridir. Çünkü şantaja bir kez boyun eğilirse,mağduriyeti sonlandırmak çok daha zor olacaktır. Eski sevgilinin şantajı karşısında yapılması gereken ilk iş ise, hiç zaman kaybetmeden bilişim hukuku ve ceza hukuku alanında faaliyet gösteren avukat ile görüşülmesidir.

Eski Sevgilinin Şantaj Yapmasına Nasıl Son Verilir?

Eski sevgilim beni tehdit ediyor.”, “Eski sevgilim tarafından şantaja uğruyorum.” gibi şikayetler sıkça karşılaştığımız durumlardır. Eski sevgilinin şantajı, bazen kişiden maddi kazanç elde etmek bazen ise yalnızca itibarını zedelemek,manevi anlamda zarar vermek amacıyla yapılmaktadır.

Eski sevgilinin şantajının yapılış amacı her ne olursa olsun şantaja maruz kalmak şüphesiz ki can sıkıcı bir durumdur. Eski sevgilinin tehditlerine son vermek için öncelikle hukuki destek alınması gerekmektedir. “Eski sevgilimde fotoğraflarım var, eski sevgilim şantaj yapıyor.” diyen bir kişi kesinlikle şantaj suçunun faili ile iletişime geçmemeli; para isteniyorsa asla göndermemelidir. Duruma son vermek için hemen avukat yardımı almalı, olay tüm ayrıntılarıyla izah etmelidir.

 İnternet yoluyla şantaj ile mücadele, bilişim avukatının uzmanlık alanını oluşturmaktadır. Bilişim avukatı, şantaja son verilmesi için yapılması gerekenleri adım adım uygulayacak ve müvekkilinin mağduriyetinin giderilmesini sağlayacaktır. Hatta eğer maddi kazanç elde etme amacıyla eski sevgilinin şantajı söz konusuysa ve para aktarımı gerçekleşmişse bunların da geri alınması mümkün olabilecektir.

Eski sevgilimi bıraktığım için tehdit ediliyorum.”, “Eski sevgilim şantaj yapıyor.” diyen kişilerin zaman kaybetmemesi, suça son verilmesi açısından önem taşır. Zaten hiç kimse şantaj altında huzurlu bir hayat süremez. Bu nedenle şantajın bir an evvel son bulması gerekmektedir. Eski sevgilinin şantaj yapmasına son vermek için hukuki destek almanız sizin için hayati önem taşımaktadır. Böylelikle hukuki alternatif çözüm yolları kullanılarak şantaja son verme mümkün olacaktır.

Eğer eski sevgili şantajı neticesinde müstehcen fotoğraflar/videolar sanal ortama sunulmuşsa bunların hızlı bir şekilde kaldırılması mümkündür. Eski sevgilim şantaj yaptı ve fotoğraflarımı yaydı diyorsanız, internetten fotoğraf kaldırma işlemi derhal gerçekleştirilmelidir. Aksi halde çok kısa bir sürede müstehcen görüntüler internet ortamında yayılacaktır.

Şantaj Suçu ve Cezası

Eski sevgilinin şantaj yapması, Türk Ceza Kanunu kapsamında “şantaj suçu”nu oluşturacaktır. Şantaj yapıldığına dair emarelerle birlikte savcılık suç duyurusu yapıldığı takdirde suçun failinin cezalandırılması için ilk adım atılmış olacaktır. Halk arasında şantaj davası olarak bilinen dava ile eski sevgiliye şantaj yapan kişinin hapis cezasına çarptırılması mümkün olacaktır. Bunun için öncelikle savcılık suç duyurusu gerçekleştirilecektir.

Şantaj suçu, TCK m.107’de düzenlenmiştir. İlgili madde hükmüne göre; hakkı olan ya da yükümlü olduğu bir şeyi yapacağından veya yapmayacağından bahisle bir kişiyi kanuna aykırı ya da yükümlü olmadığı şeyi yapmaya,yapmamaya veya haksız çıkar sağlamaya zorlayan kişi cezalandırılacaktır. Aynı maddenin ikinci fıkrasında ise; kendisine veya bir başkasına fayda sağlamak amacıyla kişinin şerefine,saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunulması halinde de şantaj suçunun oluşacağı belirtilmiştir. Eski sevgilinin şantajı ile mağdur olan kişiden para talep edilsin edilmesin, her halde şantaj suçu oluşacaktır.

Şantaj davası neticesinde fail hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına ve beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunacaktır. “Eski sevgilim beni tehdit ediyor.”, “Eski sevgilim bana şantaj yapıyor.” diyen kişilerin hiç korkmadan şantaj suçuna karşı hukuki yollara başvurması gerekmektedir. Rahatsız eden eski sevgiliden kurtulmak  veya eski sevgili tacizini sonlandırmak isteyen kişiler de mutlaka hukuki yollara başvurmalıdır. Eski sevgiliyi savcılığa şikayet etmek ve eski sevgilinin şantajı ile mücadelede uzman desteği alınması hayati önem taşımaktadır. Eski sevgilinin şantaj yapmasına ve tacizine nasıl son verileceğiyle ilgili bilgi edinmek için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.