Estetik Avukatı İstanbul

estetik avukatları, estetik avukatı istanbul
estetik avukatları, estetik avukatı istanbul

Estetik avukatı, adından da anlaşıldığı üzere estetik ameliyatlardan doğan hukuki ihtilafların çözümü alanında çalışan kişilerdir. Estetik avukatı kavramı, özellikle son yıllarda ortaya çıkmış bir kavramdır. Şüphesiz ki bunun en önemli nedeni, estetik operasyon sayısındaki artıştır. Aslında estetik operasyon kavramı geniş yorumlanmalıdır. Şöyle ki; yalnızca narkoz verilerek gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler estetik operasyon sayılmaz. Saç ektirme, lazer epilasyon, dövme sildirme, yüz ve dudak dolguları gibi güzelleşme amacı taşıyan pek çok işlem “estetik operasyon” kavramı içinde değerlendirilmelidir.

Bu makalemizde estetik avukatlarının çalışma alanı, sağlamış olduğu hizmetler ve estetik ameliyat tazminat davası hakkında bilgi vereceğiz.

Estetik Avukatlarının Çalışma Alanı

Estetik avukatı, güzelleşme amacı taşıyan her türlü müdahale sonrasında ortaya çıkan hukuki ihtilafların çözümünde etkin olan kişidir. Özellikle son yıllarda sahte doktorların sayısındaki artış ile başarısız estetik operasyon sayısı da artmıştır. Estetik müdahale mağdurları, genellikle ne yapacaklarını bilemez ve haklarını arayamaz. Hatta estetik operasyonlarla ilgili pek çok hukuki düzenleme olduğundan dahi haberdar değillerdir. Fakat estetik avukatı, mevcut düzenlemeleri yakından takip eder ve Yargıtay kararları ışığında müvekkiline en iyi hizmeti sunar.

Estetik avukatı olmak için öncelikle “estetik ameliyatın hukuki niteliği” hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Daha sonrasında ise hangi işlemlerin estetik müdahale kabul edildiği bilinmelidir. Mevcut düzenlemelerden haberdar olmak ve Yargıtay kararlarını bilmek, müvekkilin sorununu çözüme kavuşturmakta büyük rol oynayacaktır.

Estetik avukatları, başta Türk Borçlar Kanunu olmak üzere Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi, Hasta Hakları Yönetmeliği, Hekimlik Meslek Etiği Kuralları  gibi mevzuatlara hakimdir. Bu anlamda şunu belirtmeliyiz ki estetik avukatı olmak için hukuki bilginin yanı sıra sağlık alanında da bilgi sahibi olunmalıdır. İşte bu durum estetik avukatlarını daha önemli hale getirmektedir.

Estetik Avukatı Hangi Hizmetleri Sağlar?

Estetik avukatı, yukarıda belirttiğimiz üzere estetik operasyonlardan doğan uyuşmazlıkların çözümünde aktif rol oynar. Estetik ameliyat tazminat  davası ise bu alanda en sık karşılaşılan davadır. Şöyle ki; başarısız bir operasyon geçirdiği düşünen kişiler, içinde bulundukları durumun özelliklerine göre estetik ameliyat tazminat davası açabilirler. Tazminat davasında maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulması mümkündür. Tıpkı estetik ameliyat gibi estetik müdahale mağdurları da dava açma hakkına sahiptir. Örneğin; lazer epilasyon yüzünden bacağı yanan bir kişi veya yüz dolgusu neticesinde yüzünden hasarlar oluşan bir kişi dava açabilir. Ancak davanın başarı ile sonuçlanması, mevcut durumun doğru değerlendirilmesine bağlıdır. Her durumda estetik ameliyat tazminat davası başarı getirmeyecektir. Eğer işin içinde sahte doktor veya yetkili olmayan kişi müdahalesi varsa davanın başarı ile sonuçlanması kaçınılmazdır. Ancak daha önce belirttiğimiz üzere öncelikle mutlaka somut olay değerlendirilmelidir.

Estetik avukatları aynı zamanda ölümle sonuçlanan operasyonlar neticesinde ceza davası açılması için gerekli adımları atmaktadır. Aynı durum uzuv kaybı gerçekleşmesi halinde de geçerlidir. Eğer uzuv kaybı veya ölüm var ise bu durumda tazminat davasının yanı sıra savcılık suç duyurusu da yapılması şarttır.

Estetik Davaları Avukatının Danışmanlık Hizmetleri

Estetik avukatları tüm bu hizmetlerin yanı sıra hukuki danışmanlık da vermektedir. Şöyle ki; estetik ameliyat olmadan evvel kişinin haklarından haberdar olması önemlidir. Böylece herhangi bir istenmeyen sonuçla karşılaşırsa ne yapılabileceğine dair fikir sahibi olunacaktır. İşte bu noktada devreye estetik avukatı girecektir. Estetik operasyon öncesi hukuki danışmanlık almak, kişiler bakımından aydınlatıcı ve faydalı olacaktır. Estetik ameliyatlarda hangi durumlarda hekimin sorumlu olacağını bilmek, dava açmanın usulü hakkında fikir sahibi olmak elbette ki faydalı olacaktır. Her durumda estetik cerrahın sorumlu tutulması mümkün değildir. Şüphesiz ki her operasyon kendi içinde risk taşımaktadır. Ancak estetik ameliyat tazminat davası açmada önemli olan, kusur veya ihmalin olmasıdır. İşte bu hususların tespitinde ise estetik avukatına danışılması şarttır. Böylece izlenecek hukuki süreç en doğru şekilde belirlenecek; müvekkilin hak ve menfaatlerini korumak için en doğru adımlar atılacaktır.

Estetik avukatı ile görüşme sağlamak, konuyla ilgili güncel ve detaylı bilgi edinmek için +90 212 909 53 63 numarasından bize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda aşağıda yer alan online danışma formu doldurarak sorularınızı bize yöneltebilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.