Hesap İşletim Ücreti İadesi

hesap işletim ücreti iadesi, hesap işletim ücreti nasıl geri alınır
hesap işletim ücreti iadesi, hesap işletim ücreti nasıl geri alınır

Hesap işletim ücreti iadesi, Danıştay’ın vermiş olduğu kararla artık mümkündür. Hatırlanacağı üzere 2014 yılında TÜSODER, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu aleyhine dava açmıştı.Söz konusu davada o dönem yürürlüğe giren yönetmelikte bulunan bazı maddelerinin tüketici aleyhine olması nedeniyle iptali istenmişti. Danıştay’da görülen dava sonucunda hesap işletim ücretine dair yönetmelik maddesi iptal edilmiş bulunmaktadır.

Danıştay 15.Dairesi vermiş olduğu kararda, hesap işletim ücretinin, yönetmeliğin dayanağı olan 6502 sayılı Kanun’un 4.maddesine aykırılık teşkil ettiğini açıkça belirtmiştir. Ayrıca ücret, komisyon ve masrafların haklı, makul ve belgeli olması gerektiği de vurgulanmıştır. Fakat hesap işletim ücretinin tahsili söz konusu kriterlere aykırılık teşkil ettiğinden iptali gerekmiştir.

İşte şimdi ise en çok merak edilen konu “hesap işletim ücreti nasıl geri alınır 2020?”sorusunun cevabıdır. Bu sorunun cevabı için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti İadesi 2020 Nasıl Olur?

Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Bunun için öncelikle kişilerin bankaların genel merkezi ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Şöyle ki, ilgili bankadan öncelikle hesap işletim ücreti kesintisine dair dekontlar istenmelidir. Eğer ücretin ne zaman kesildiğine dair net bilgi varsa kendiniz de ATM’lerden veya sanal bankacılık aracılığıyla dekontları temin edebilirsiniz. İşte bu dekontlar ile birlikte genel merkezden hesap işletim ücreti iadesi talebinde bulunulmalıdır. İade talebi; noter aracılığıyla ihtarname göndererek, dilekçe ya da iadeli taahhütlü mektup ile gerçekleştirilebilir.

Bankaların konuyla ilgili talepleri reddetmesi mümkün değildir. Ancak yine de eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa bu kez izlenecek bir başka hukuki yol vardır. Bankanın hesap işletim ücreti iadesini sağlamaması halinde Tüketici Hakem Heyetine dekontlar ve dilekçe ile başvuruda bulunulmalıdır. Böylece hesap işletim ücretinin geri alınması mümkün hale gelecektir.

Hesap İşletim Ücretinin İadesi Geriye Dönük Kaç Yıl İçin Mümkündür?

Hesap işletim ücretini geri almak isteyenler şunu mutlaka bilmelidir: Geriye dönük olarak 10 yıl boyunca kesilmiş olan hesap işletim ücretinin iadesi mümkündür. Dolayısıyla hesap işletim ücreti iadesi 2020 talebinde bulunacak kişi 2009 yılından bu yana kadar ödemiş olduğu hesap işletim ücretlerini bankadan geri alabilir.

Her ne kadar hesap işletim ücreti iadesi mümkün olsa da genellikle kişiler bu yola başvurmayı tercih etmemektedirler. Şüphesiz ki iade alınacak ücretin önemsenmemesi veya uğraşılmak istenmemesi bu duruma sebebiyet vermektedir. Ancak hesap işletim ücretinin geri alınması, kişilerin yasal hakkıdır. Yukarıda belirttiğimiz şekilde doğrudan banka genel merkezi ile iletişime geçerek kesilen ücretlerin iadesi mümkündür. Hesap işletim ücreti iadesi 2020 için hazırlanacak olan dilekçe ve süreç hakkında bilgi almak için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.