İnternetten Haber Kaldırma

internetten haber kaldırma, mahkeme kararıyla haber kaldırma, google haber kaldırma
internetten haber kaldırma, mahkeme kararıyla haber kaldırma, google haber kaldırma

İnternetten haber kaldırma, bilişim hukuku konuları arasında yer almaktadır. Son yıllarda internet haberciliğinin gelişmesiyle birlikte ‘haber kaldırma’ konusu da gündeme gelmiştir. İnternet ortamında yayınlanan haberler, doğru veya gerçek olmasına bakılmaksızın kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyabilir. Hatta bazen internet haberleri iftira içerikli veya karalama amaçlı yapılmış olabilir. İşte bu durumda maddi-manevi zarar görmemek adına internetten haber kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi şarttır.

Haber sitelerinde yayınlanan haberler, çok kısa sürede sosyal medya sitelerinde paylaşılacak, forum sitelerinde tartışmaya açılacak veya Youtube’de video olarak karşımıza çıkacaktır. İnternette paylaşılan içeriklerin kısa sürede yayılacağı düşünüldüğünde internetten haber kaldırma işleminin önemi daha net anlaşılacaktır. Bir kişiyi karalama amaçlı yapılan haber, saniyeler içerisinde binlerce kişiye ulaşacaktır. Bu durumda ise kişinin veya kurumun maddi ve manevi kayıpları olacaktır. Zamanında müdahale edilmediği takdirde bu kayıpların telafisi asla mümkün olmayacaktır.

İnternetten haber kaldırma işlemi, bilişim avukatının çalışma alanını oluşturmaktadır. Bilişim avukatı ile kişilik haklarını ihlal eden veya konusu suç teşkil eden haberlerin internetten kısa sürede kaldırılması mümkün olacaktır. Haber kaldırma işlemi için mutlaka bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren avukattan yardım alınmalıdır. Aksi halde yapılacak hatalar nedeniyle daha fazla zaman kaybı yaşanacak; bu da beraberinde telafisi imkansız kayıpları getirecektir.

İnternetten Haber Silme

İnternetten haber silme, 5651 sayılı Kanun hükümlerince gerçekleştirilmektedir. İlgili kanuna göre, kişilik haklarının ihlal edilmesi durumunda gerçek veya tüzel kişiler, kurum ve kuruluşlar içerik kaldırma talebinde bulunabilecektir. Bu noktada haberin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı önem taşımayacaktır. Eğer kişilik hakkı ihlali varsa haber gerçeği yansıtsa da haber kaldırma gerçekleştirilecektir.

İnternetten haber kaldırma işlemi bazen tek başına yeterli olmamaktır. Şöyle ki; bu işlemle beraber Youtube’dan video silme gibi işlemlerin de yapılması gerekecektir. Dolayısıyla haber silme, bu alanda faaliyet gösteren avukat tarafından gerçekleştirilmelidir. Haber kaldırma işlemi için hem hukuki hem de teknik bilgiye sahip olunması şarttır. Aksi takdirde eksik işlem yapılacak ve bu durum gelecekte problemlerin doğmasına neden olacaktır. Haber kaldırma işleminin kusursuz bir şekilde yapılması için en doğru tercih hukuki destek almaktır.

İnternetten Haber Kaldırmak Ne Kadar Sürer?

İnternetten haber kaldırma işlemi bilişim avukatı ile yapılırsa çok kısa sürede sonuç alınacaktır. Çünkü bilişim avukatı, izlemesi gereken yolu ve usulü bilmekle beraber müvekkilinin dilinden anlayacak, zaman kaybetmeden süreci başlatacaktır.

5651 sayılı Kanun’a göre internetten haber silme işlemi için önce içerik sağlayıcısına; ulaşılamaması halinde ise yer sağlayıcısına talepte bulunulmalıdır. Ancak uygulamada kişilerin bu şekilde başvurusuyla verimli sonuçlar elde edilememektedir. Üstüne bir de kaybedilen zaman eklenmekte ve istenmeyen haberler daha da yayılmaktadır. Oysa ki zaman kaybedilmeden bilişim avukatına danışılırsa bu sorunların hiçbiriyle karşılaşılmayacaktır. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla haber silme işlemi yapılacak ve ihtarnameler ile haber kaldırma süreci hızlandırılacaktır.

Mahkeme Kararıyla Yalan Haberleri Kaldırma

Mahkeme kararıyla haber kaldırma dendiği zaman bu işlemin nasıl gerçekleştiği merak edilen konular arasında yer almaktadır. Mahkeme kararıyla yalan haberleri kaldırmak mümkündür. Aslında kişiler mahkeme dese de burada bahsi geçen Sulh Ceza Hakimi’dir. Yani yalan haber kaldırma işlemi için herhangi bir dava açılmayacak; duruşma olmayacaktır. Mahkeme kararıyla haber kaldırma değil; hakim kararıyla internetten haber kaldırma olacaktır. Ancak eğer yalan haber nedeniyle maddi ve manevi zarar söz konusuysa bunların tazmini için dava açılması mümkündür.

İnternetten İftira İçerikli Haberlerin Kaldırılması

İnternetten iftira içerikli haberlerin kaldırılması mümkündür. Yukarıda bahsi geçen kişilik hakkı ihlali durumlarından birisi de iftira içerikli haberlerin yapılmasıdır. Bu durumda siteden haber kaldırma gerçekleştirilebilir. Site, bir haber sitesi olabileceği gibi forum siteleri veya sosyal paylaşım siteleri de olabilecektir. Haber silme işleminin yapılmasının ardından Google arama motorundan da bu haberin silinmesi adına birtakım işlemler yapılacaktır. İnternetten haber kaldırma ile iftira, karalama veya hakaret içerikli haberler, tamamen sanal ortamdan kaldırılacaktır.

Bilişim Avukatıyla İnternetten Haber Kaldırma

Bilişim avukatı ile internetten haber kaldırma işlemi sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilecektir. Online itibar yönetiminin sağlanmasında önemli yere sahip haber kaldırma işlemi, mutlaka avukat ile gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kaybedilen zamanın telafisi mümkün olmayacak ve karalama,iftira veya hakaret içerikli haber daha çok kişiye ulaşacaktır.

İnternetten haber kaldırma işlemi, unutulma hakkı çerçevesinde de gerçekleştirilebilir. Unutulma hakkı ile esas amaçlanan, kişinin hayatına yeni bir sayfa açarak devam etmesini sağlamaktır. Fakat her durumda bu hak kapsamında haber kaldırma veya içerik kaldırma işlemi yapılmamaktadır.Unutulma hakkı ile içerik kaldırmanın gerçekleşmesi için “unutulma hakkı” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.