Kiracıya İhtarname Örneği 2023

kiracıya ihtarname örneği,kiracı tahliye ihtarnamesi örneği,kira sözleşmesi bitimi ihtarname örneği
kiracıya ihtarname örneği,kiracı tahliye ihtarnamesi örneği,kira sözleşmesi bitimi ihtarname örneği

Kiracıya ihtarname örneği, taşınmazının boşaltılmasını isteyen mal sahibinin kiracıya göndereceği ihtarnamedir. Kiracının tahliye edilmesi, pek çok ev ve işyeri sahibinin karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Kiracının taşınmazdan tahliyesi, farklı gerekçelerle olabilir. Ayrıca somut duruma göre farklı ihtimalleri de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için “Kiracı evden nasıl çıkarılır?” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kira kontratı yenilemek istemiyorum diyenler,Türk Borçlar Kanunu’na kiracıyı evden çıkarmak için ihtarname göndermelidir. Bu durumda kiracıya ihtarname süresi, sözleşmenin bitme tarihinden en az 15 gün öncesidir. Dolayısıyla kira sözleşmesinin süresi dolmadan en az 15 gün önce kiracıya tahliye ihtarnamesi gönderilmiş olmalıdır.  Böylece süre bitiminde kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği ihtarname ile kiracıya bildirilmiş olacaktır. Kiracı tahliye ihtarnamesi, noter vasıtasıyla gönderilmelidir. Kiracıya ihtarname örneği makalemizde mevcuttur.

Kira kontratını yenilemek istemiyorum diyen kişi, mutlaka bir sebebe dayanarak kiracıyı evden çıkarmak için ihtarname göndermelidir. Aksi halde kiracı, bildirimde bulunarak taşınmazı tahliye etmezse kira sözleşmesi aynı şartlarla 1 yıl daha uzamış olacaktır. Bu konuda detaylı bilgiyi “Kiracı evden nasıl çıkarılır?adlı yazımızda vermiş bulunmaktayız.

Bu yazımızda kiracıyı evden çıkarmak için ihtarname örneği yer almaktadır. Aşağıda yer alan kiracı tahliyesi ihtarname örneği, tamamen fikir verme amacıyla hazırlanmıştır. Kiracı tahliye ihtarnamesi örneği, genel bilgileri içermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her ihtarname kendine özgü hazırlanmalıdır. İleride doğabilecek hukuki sorunların önlenmesi, hata yapılmaması adına mutlaka sözleşme avukatı tarafından kiracı tahliye ihtarnamesi hazırlanmalıdır.

KİRACIYA İHTARNAME ÖRNEĞİ 2023

                                                        İHTARNAME

                                        ……………..(  ). NOTERLİĞİ’NE    

KEŞİDECİ  : (İsim-Soyisim,TC kimlik numarası ve adres yazılmalı.)
MUHATAP : (İsim-Soyisim,TC kimlik numarası ve adres yazılmalı.)
KONU         :Kira sözleşmesinin ……… itibari ile yenilenmeyeceği ve ………… tarihine kadar kiralananın tahliyesi ihtarından ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

Sayın Muhatap;

  1. Maliki bulunduğum ………………..adresindeki gayrimenkulü, …………. başlangıç tarihli kira sözleşmesi ile kiralamış bulunmaktasınız.
  2. (Kira kontratını  yenilememe gerekçesi burada detayları ve yasal dayanakları ile belirtilebilir.)
  3.  İşbu kira sözleşmesinden mütevellit her türlü alacak ve dava hakkım saklı kalmak üzere, Türk Borçlar Kanunu m.347 hükmüne göre kira sözleşmesinin, bitiş tarihi  olan ………… tarihi itibarı ile yenilenmeyeceğini ve ………..tarihine kadar kiralananın tahliyesini,aksi taktirde yasal yollara başvuracağımı tarafınıza ihtar ederim. (Tarih)

Keşideci

Ad-Soyad ve İmza

Sayın Noter;

Üç nüsha ve bir sayfadan oluşan işbu ihtarnamenin bir suretinin muhataba APS ile tebliğini, bir suretinin daireniz uhdesinde saklanmasını ve onaylanmış bir suretinin tarafıma verilmesini arz ve talep ederim.(Tarih)

Keşideci

Ad-Soyad ve İmza

Kiracı Tahliye İhtarnamesi ile Tahliye Sağlanmazsa Ne Yapılmalı?

Kira sözleşmesi bitimi ihtarname örneği, yukarıda mevcuttur. Kiracıya ihtarname örneği göz önünde bulundurularak kira kontratının yenilenmeyeceğine dair ihtarname gönderilmiş olmasına rağmen kiracı, tahliyeyi gerçekleştirmemiş olabilir. İşte bu durumda dava yolu ile kiralananın boşaltılması mümkün olacaktır. Bu konuda kısa sürede istenilen sonuca ulaşmak ve maddi kayıpların yaşanmasını önlemek için mutlaka kira hukuku ve gayrimenkul hukuku avukatı aracılığıyla dava açılmalıdır. Aksi halde sözleşmenin uzaması veya hatalar sebebiyle kiracının evden çıkarılması mümkün olmayacak; daha fazla maddi zarar yaşanacaktır.

Kiracıya İhtarname Noter Ücreti 2023

Kiracıya ihtarname örneği 2023, başlığı altında ihtarname ücretinden de bahsetmemiz faydalı olacaktır. Kiracıya ihtarname noter ücreti 2023 yılı için en düşük ortalama 700 TL civarındadır. Esasen noter ücretleri her sene değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda noter ücretini etkileyen unsurlardan birisi de sayfa sayısıdır. Kiracıya ihtarname noter ücreti için asgari tutarı belirtmiş bulunmaktayız. Fakat ücret hakkında en güncel ve doğru bilgi için mutlaka avukat ile görüşme sağlanması gerektiğini vurgulamak isteriz.

Kira hukuku ile ilgili sorularınızı iletişim bölümündeki danışma formumuzu doldurarak bize iletebilir veya 0212 909 53 63 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.