Nüfus Müdürlüğüne Başvuru ile İsim ve Soyisim Değiştirme Mümkün Mü?

nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirme,dava açmadan isim değiştirme,dava açmadan soyisim değiştirme
nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirme,dava açmadan isim değiştirme,dava açmadan soyisim değiştirme

Son günlerde en çok merak edilen konu; nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirmenin mümkün olup olmadığı konusudur. Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında bazı hallerde nüfus müdürlüğüne dilekçe vererek ad veya soyad değiştirmek mümkündür. Ancak, nüfus müdürlüğüne dilekçe vererek ad ve soyad değişikliği yapılabilmesinin birtakım şartları vardır. Bu şartlar mevcut değilse dava açarak isim veya soyisim değişikliği yapılacaktır. Bunun yanı sıra nüfus müdürlüğüne yapılan başvurunun reddi durumunda da dava yoluna başvurulması gerekmektedir.

İsim Değiştirme Nüfus Müdürlüğüne Başvuru ile Mümkün Mü 2021?

Dava açmadan isim veya soyisim değiştirmek, ancak geçici bir süreliğine mümkündür. Şunu eklemeliyiz ki nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirme belli şartlara tabidir. Nüfus müdürlüğüne başvurarak isim ve soyisim değiştirme düzenlemesi, isim değişikliği açısından çok sınırlayıcıdır. Kişiler, çoğunlukla isim veya soyadlarının kişilikleriyle bağdaşmadığı gerekçesiyle değişiklik istemektedir. Böyle bir durum karşısında nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim değiştirmek mümkün olmayacaktır. Yani ismi ‘Ahmet’ olan birisi çevresi tarafından ‘Berk’ olarak biliniyor diye nüfus müdürlüğünde değişiklik gerçekleştiremeyecektir. Bu ve benzeri durumlar karşısında isim değiştirme davası açılması şarttır.

Nüfus Müdürlüğüne Başvuru ile İsim ve Soyisim Değiştirmenin Şartları Nelerdir?

Dava açmadan isim değiştirmek isteyen bir kişi ancak belli şartlar mevcutsa nüfus müdürlüklerine yapılacak başvuru ile değişiklik gerçekleştirebilecektir. Dava açmadan soyadı değiştirmek isteyen kişi için de aynı durum geçerlidir. Yasal düzenleme çerçevesinde nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirmenin şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İsim veya soyisimde yazım yanlışı ya da imla hatası bulunması. Örneğin; bir kişinin ismi nüfusa ‘Özkan’ değil de ‘Ozkan’ şeklinde kaydedilmişse nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirme, daha doğrusu maddi hatayı düzeltmek mümkün olacaktır. Kişinin başka isimle tanınıyor olması, din değiştirmiş olması veya ailesinden birinin suça karışması nedeniyle isim ya da soyadı değişikliği gerçekleştirmek istiyorsa dava açmak zorundadır.
  • Soyadı Kanunu’nun 3.maddesine aykırı soyadına sahip olunması. İlgili kanun hükmü ise şu şekildedir: “Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmayan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz” Dolayısıyla ancak bu durumlardan birisi söz konusuysa dava açmadan soyad değiştirmek mümkün olabilecektir.
  • İki sene içerisinde başvuru yapılması.Dava açmadan ad veya soyisim değişikliği gerçekleştirmek için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 2 yıl içinde başvuruda bulunulmalıdır. Bu anlamda geçici madde ile getirilen uygulama 3 kasım 2019 tarihine kadar devam edecektir.
  • Başvurunun bir defaya mahsus yapılması. Nüfus müdürlüğüne başvuru ile ismindeki maddi hatayı düzeltmek isteyen veya Soyadı Kanunu’na aykırı soyadını değiştirmek isteyen kişi, ancak bir kez nüfus müdürlüğüne başvurabilir. Nüfus müdürlüğü isim değiştirme veya soyad değiştirme işlemi yaptıktan sonra ikinci kez başvuru yapılamaz. Ayrıca başvurunun reddi durumunda da yeni başvurular kabul edilmemektedir. Bu durumlar karşısında isim değiştirme davası veya soyisim değişikliği davası açılması gerekecektir.

İsim değiştirme yasası 2019 yılında yürürlüğe girmiştir. İlgili madde çerçevesinde, nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirme talebi reddedilirse, ancak dava açarak ad veya soyad değişikliği gerçekleştirebilir. Uygulamada sıklıkla kişilerin isim değişikliği veya soyadı değişikliği kişisel nedenlerden kaynaklanmaktadır. İşte bu durumda dava açmadan nüfus kayıtlarında değişiklik gerçekleştirilmesi mümkün olmayacaktır.

NOT: Geçici maddenin yürürlükten kalması nedeniyle her türlü isim değiştirme/düzeltme işlemi ancak dava açarak gerçekleştirilebilecektir.

İsim ve Soyad Değiştirmek İçin Nereye Başvurulmalı? Ne Kadar Ücret Ödenmeli?

Geçici madde uyarınca ad ve soyadına dair nüfus kaydı değişikliği isteyenlerin nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirme talebinde bulunması gerekmektedir. Kişiler, yerleşim yerlerinde bulunan nüfus müdürlüğüne dilekçe vermelidirler. Uygulamada yalnızca maddi hataların düzeltilmesi talepleri nüfus müdürlükleri tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca soyadının ahlaka aykırı olması da talebin kabulünü sağlamaktadır. Bunun dışında kalan sebeplerle isim değişikliği veya soyad değişikliği gerçekleştirmek için dava açılmalıdır. İsimdeki harf hatalarının nüfus müdürlüğünde düzeltilmesi için yapılacak olan başvuru ücretsizdir.  Aynı şekilde ahlaka aykırı soyadı değişikliği talebiyle nüfus müdürlüğüne yapılacak olan başvurular ücretsizdir.

Nüfus müdürlüğüne başvuru ile isim ve soyisim değiştirme hakkında detaylı bilgi almak için mutlaka isim-soyisim değiştirme avukatı ile iletişime geçilmelidir. Nüfus kaydının düzeltilmesine dair açılacak davaların ücretleri İstanbul Barosu asgari ücret tarifesinde belirtilmiştir.  Ancak isim değiştirme maliyeti ve soyadı değiştirme maliyeti, avukatın tecrübesine ve hizmet kalitesine göre değişiklik gösterecektir.

Nüfus Müdürlüğü İsim Değiştirme Dilekçemi Reddetti, Ne Yapmalıyım?

Tarafımıza sıkça sorulan sorulardan birisi şudur: “Nüfus müdürlüğüne başvurarak isim değiştirmek istedim. Ancak talebime olumsuz yanıt aldım. Bu durumunda ne yapmalıyım?” Uygulamada gördüğümüz kadarıyla kişiler, tam manasıyla isim değişikliği için de nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaktadır. Yani esasen yürürlüğe giren düzenleme, yanlış yorumlanmakta; özellikle medya araçları vasıtasıyla kişilerin yanlış açıklanmaktadır. Kişi, isminin tamamen değişmesini istiyorsa ve başvuruyu nüfus müdürlüğüne yapmışsa bu durumda talebi reddedilecektir. Talebi reddedilen kişi ise ancak dava açarak isim değişikliği gerçekleştirebilecektir. Aynı zamanda isim ekleme ve silme talepleri açısından da bu durum geçerlidir. Geçici kanun maddesi kapsamında dava açmadan isim silme veya ekleme mümkün gözükmemektedir. Netice olarak isim değiştirme nüfus müdürlüğüne başvuru ile mümkün değildir.

İsim Değiştirme veya Soyadı Değiştirme Davası İçin Süre Var Mıdır?

İsim veya soyisim değişikliği ile açılacak olan davalarda süre yoktur. Kişi, dilediği zaman görevli ve yetkili mahkemeden adının ve/veya soyadının değiştirilmesini talep edebilir. Elbette değişiklik için kanunda aranan şartların var olması gerekmektedir.

Bu makalemizde isim değiştirme nüfus müdürlüğüne başvuru ile mümkün mü sorusunu yanıtladık. Diğer sorularınız ve süreç hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden isim değiştirme avukatımız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.