YAŞ DEĞİŞTİRME DAVA DİLEKÇESİ 2023

yaş değiştirme davası dilekçesi, yaş büyütme dilekçesi 2019, yaş küçültme dilekçesi 2019
yaş değiştirme davası dilekçesi, yaş büyütme dilekçesi 2019, yaş küçültme dilekçesi 2019

Yaş değiştirme davası, nüfus kaydının düzeltilmesi davaları arasında yer almaktadır. Söz konusu dava, isim değiştirme ve soyisim değiştirme gibi davalardan farklı bir sürece sahiptir.  Yaş değiştirme davası dilekçesi konusuna geçmeden önce kısaca bilgi vermemiz faydalı olacaktır. Yaş değiştirme davası, üç farklı şekilde karşımıza çıkar:

  1. Yaş büyütme davası,
  2. Yaş küçültme davası,
  3. Yaş düzeltme davası.

Davanın türü yukarıda saymış olduklarımızdan hangisi olursa olsun yaş değiştirme davası dilekçesi büyük önem taşır. Her davada olduğu gibi yaş değişikliği talepli davalarda da dava dilekçesi kritik öneme sahiptir. Yaş değiştirme davası dilekçesinin hukuki yardım alarak hazırlanması, olası hak ve menfaat kayıplarının önlenmesini sağlayacaktır. Bu makalemizde yaş büyütme, küçültme ve düzeltme davasına dair örnek dilekçe paylaşacağız. Ancak her dava kendine özgü olduğundan dilekçe örneğinin doğrudan kullanılmasını tavsiye etmemekteyiz. Yaş küçültme dilekçesi veya büyütme dilekçesinin hazırlanmasında avukat desteği alınması gerektiğini vurgulamamız doğru olacaktır.

Yaş Küçültme Dilekçesi 2023

Yaş küçültme dilekçesi, nüfus kayıtlarındaki yaşın küçültmesi talebiyle açılacak olan dava için hazırlanması gereken dilekçedir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki isteyen herkes yaş küçültme dilekçesi 2023 ile yaş değişikliği gerçekleştirememektedir. Yaş küçültme davası için aranan birtakım şartlar mevcuttur. Söz konusu şartların var olması durumunda dava açılmalı; talepte bulunulmalıdır. Aksi halde davanın reddi ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Yaş küçültme davası şartları hakkında bilgi almak için güncel makalemizi okuyabilirsiniz.

Yaş Büyütme Dilekçesi 2023

Yaş değiştirme davası dilekçesi, yaş büyütme talepli olarak da hazırlanabilir. Yaş büyütme dilekçesi 2023, nüfus kayıtlarındaki yaşın büyütülmesi talebiyle dava açılması için hazırlanacak olan dilekçedir. Tıpkı yaş küçültme davasında olduğu gibi yaş büyütme davasında da aranan bazı şartlar vardır. Bu şartların mevcudiyeti halinde dava açarak yaş büyütme işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Yaş büyütme dava dilekçesinin hazırlanmasında ve dava sürecinde nüfus davaları alanında çalışan avukattan hukuki destek almanızı tavsiye ederiz. Böylece hem süreç hızlı ilerleyecek hem de olası hataların önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

Yaş Değiştirme Davası Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Yaş değiştirme dava dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Davacı ve davalı bilgilerinin yanı sıra “konu” kısmına da dikkat edilmelidir. Aynı zamanda “açıklamalar” bölümü de eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı; kanun maddeleri ve mevcut Yargıtay kararları kullanılmalıdır. “Sonuç ve talep” kısmının açık ve net olması şarttır. Yaş değiştirme davası dilekçesinin eksiksiz hazırlanması, davanın kabulü açısından önem taşır. Dava türü her ne olursa olsun dilekçe hazırlama sürecinde alanında uzman avukatlar ile çalışılması doğru tercih olacaktır. Nüfus davaları avukatı ile görüşme sağlamak isterseniz iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Yaş Değiştirme Davası Dilekçesi Örneği 2023

İSTANBUL ANADOLU ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI                          : Ad-Soyad (TC:……….)

Adres

DAVALI                           : Nüfus Müdürlüğü

KONU                              : Yaş büyütme/küçültme/düzeltme talebimizden ibaret dava dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR           :

  1. …………….TC kimlik numarasıyla ……….ili, ……….ilçesi, ………. mahallesi/köyü, ….cilt, ….aile sıra, …… sıra numaralarında baba adı ………., ana adı ……….ve ……… doğum tarihi ile nüfusa kayıtlı bulunmaktayım.
  2. Evde doğmuş olup herhangi bir hastane kaydım mevcut değildir. Bilindiği üzere evde doğmuş olan pek çok kişinin nüfus kaydı yapılırken doğum tarihinde sıklıkla hata yapılmaktadır. Tarihin doğru hatırlanmaması, elde resmi bir belge olmadığından dolayı tahmini tarihlerin girilmesi, yanlış tarih yazılması gibi birçok durumla karşılaşmak mümkündür. Kişinin doğum tarihinin olduğundan farklı şekilde nüfus kayıtlarında yer alması ise şüphesiz ki ileride hak ve menfaat kayıplarına yol açabilir. Şahsım da doğum tarihinin nüfus kayıtlarına yanlış bir şekilde girilmesinden müzdarip durumdayım.
  3. Nüfus kayıtlarında her ne kadar doğum tarihim ………. olarak görünse de aslında doğum tarihim …………şeklindedir. Doğum tarihimin nüfusta kayıtlı olan tarihten farklı olmasının birtakım haklı gerekçeleri vardır. Söz konusu gerekçeleri Sayın Mahkemenize şu şekilde izah edebilirim:
  4. (Doğum tarihinin nüfus kayıtlarından farklı bir tarih olmasının gerekçeleri açıkça yazılmalı; mevcut yargı kararları ve kanun maddeleri ile bağdaştırılmalıdır.)
  5. Gerçekte doğum tarihim ………….. olmasına rağmen nüfus kayıtlarına ………………. olarak geçmiş olmasından dolayı söz konusu yanlışlığın düzeltilmesi adına işbu davayı açma zorunluluğumu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER   : TMK, HMK ve ilgili sair mevzuatlar.

HUKUKİ DELİLLER     : Nüfus kayıtları, tanıklar, her türlü hukuki delil.

SONUÇ VE TALEP        : Yukarıda arz ve izah ettiğim üzere;

  1. Davamın KABULÜ ile,
  2. Doğum tarihimin …………….. olarak değiştirilmesine karar verilmesini Sayın Mahkemenizden arz ve talep ederim. (Tarih)

Yukarıda paylaşmış olduğumuz yaş değiştirme davası dilekçe örneği, tamamen fikir verme amacıyla hazırlanmıştır. Daha önce vurguladığımız üzere her dava ve dilekçesi kendine özgüdür. Dilekçe hazırlanması ve dava süreçlerinde uzman hukuki destek alınması, olası hak kayıplarının önlenmesi adına önem taşır.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.