Yeni Kıdem Tazminatı Yasası

yeni kıdem tazminatı yasası 2018, kıdem tazminatı fonu 2018
yeni kıdem tazminatı yasası 2018, kıdem tazminatı fonu 2018

Yeni kıdem tazminatı yasası 2020, son dönemlerde gündemde olan önemli iş hukuku konularındandır. Bilindiği üzere kıdem tazminatı alınması bazı şartlara bağlıdır. Bunlardan ilki ve en önemlisi ise bir işyerinde en az 1 yıl süre ile çalışmış olmaktır. Kıdem tazminatı, çalışan kişilerin bir nevi güvencesidir. Bu sebeple şüphesiz ki hiç kimse kıdem tazminatını almadan işten ayrılmayı istememektedir.

Yeni kıdem tazminatı yasası 2020 ile milyonları ilgilendiren bir değişiklik gerçekleştirilecektir. “Kıdem tazminatı fonu 2020” olarak adlandırılan bu değişiklik ile ilgili henüz net bir durum mevcut değildir. Kıdem tazminatı fonu ile milyonlarca çalışanı ilgilendiren değişikliklerin neler olacağına yazımızın devamında değineceğiz.

Kıdem Tazminatı Fonu 2020

Kıdem tazminatı reformunun önümüzdeki sene gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre sosyal tarafların mutabakatıyla bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecektir. Söz konusu reform ile tüm işçilerin erişebilirliği sağlanacaktır.

Yeni kıdem tazminatı yasası Resmi Gazete’de henüz yayınlanmadı. Ancak 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlandı. İlgili program ile yalnızca yeni kıdem tazminatı yasasının yürürlüğe girmesi öngörülmüyor; aynı zamanda emeklileri ilgilendiren birtakım değişiklikler de öngörülüyor.Yayınlanan programa göre, devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları 2019 yılı Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak arttırılacaktır. Henüz net bir husus olmamakla beraber bu durum öngörülmektedir. Aynı zamanda memur maaşları ve memur emekli aylıkların da 2019 Ocak ayında %4, Temmuz ayında ise  %5 artırılması planlanıyor.

Yeni kıdem tazminatı yasası ile yalnızca kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilmeyecek. Aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği alanında da birtakım reformlar yapılacak ve bu kültürün gelişmesi için teşvikler sağlanacaktır.

Kıdem tazminatı fonu 2020 şüphesiz ki akıllarda soru işaretleri yaratacaktır. Kıdem tazminatının kimden ve nasıl tahsil edileceği en çok merak edilen husustur. Kıdem tazminatı reformu ile ilgili detayları önümüzdeki günlerde vereceğiz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki kıdem tazminatı reformu ile birlikte işveren iflas etse de artık işçi mağdur olmayacak; kıdem tazminatını fondan alabilecektir.

Yeni kıdem tazminatı yasası 2020 denince akla gelen bir başka konu da kıdem tazminatıyla ilgili sürelerdir. Geçtiğimiz aylarda kıdem tazminatı zamanaşımı ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı ve yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenleme ile kıdem tazminatı zamanaşımı süresi 10 yıldan 5 yıla düşürüldü. Konuyla ilgili detaylar için kıdem tazminatı ve şartları adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yeni Kıdem Tazminatı Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak 2020? Sorusuna şu an için net bir yanıt vermemiz mümkün değildir. Kıdem tazminatı fonu ile ilgili en net düzenlemelerin 2020 yılında yapılması planlanmaktadır. Söz konusu reform ile ilgili en güncel bilgileri web sitemiz üzerinden yayınlayacağız.

Kıdem tazminatı ile ilgili diğer makalelerimiz:

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.