Estetik Ameliyat Öncesi Hukuki Danışmanlık

estetik ameliyat öncesi hukuki danışmanlık
estetik ameliyat öncesi hukuki danışmanlık

Estetik ameliyat öncesi hukuki danışmanlık almak, estetik mağdurlarının sayısındaki artış ile ayrı bir önem kazanmıştır. Bilindiği üzere estetik ameliyatlar, ‘güzelleşme’ amacıyla gerçekleştirilmektedir. Estetik ameliyat ve diğer müdahaleler, gerek kadın gerekse erkeklerin başvurduğu yöntemdir. Estetik ameliyat neticesinde bazen kişiler, istediği sonuca ulaşırken bazen ise hayal kırıklığı ile karşılaşmaktadır. Hatta birtakım estetik operasyonlar neticesinde kişilerin yaşamını kaybettiği bile olmaktadır.

Estetik ameliyat öncesi hukuki danışmanlık almak, olası komplikasyonlar karşısında kişilerin izlemesi gereken hukuki sürecin farkındalığı açısından önem taşır. Estetik ameliyat olmadan evvel hukuki danışmanlık alınırsa kişi, hem hekimin hukuki sorumluluğu hem de kendi hakları konusunda bilgilenmiş olacaktır.

Estetik Ameliyat ve Müdahale Olarak Sayılan İşlemler Nelerdir?

Estetik ameliyat öncesi hukuki danışmanlık almak isteyen kişiler, mutlaka estetik avukatı ile görüşmelidir. Sağlık hukuku avukatı, kişiyi hakları, sorumlulukları ve hekimin sorumluluğu hakkında detaylıca bilgilendirecektir. Bu noktada kişilerin aklına gelen soru hangi işlemlerin estetik operasyon/ameliyat olarak değerlendirileceğidir.

Estetik ameliyatları; burun ameliyatı, göğüs büyütme,sarkmaları düzeltme, boy uzatma, yağ aldırma vs. olarak sıralayabiliriz. Tabi bu listedeki işlemleri çoğaltmamız mümkündür. Ameliyat olmaksızın güzelleşme amacıyla gerçekleştirilen diğer işlemlerden bazıları ise; saç ektirme, yüz ve dudak dolguları, botox, yüz gerdirme ve diğer işlemlerdir. Biz burada kişilerin en çok başvurduğu estetik müdahaleleri sıralamış bulunmaktayız.

Özellikle son dönemde sahte doktorların ortaya çıkması, bu kişilerin bilinçsizce işlem yapması estetik mağdurlarının sayısını arttırmıştır. Oysaki basit sanılan yüz gerdirme, botox, saç ektirme gibi işlemler, aslında insan sağlığını doğrudan olumsuz etkileyebilir. Ayrıca birçok estetik işlemin doktor olmaksızın hijyenik olmayan ortamlarda, yetkili olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi de çok fazla sağlık sorununa neden olmaktadır.

Estetik ameliyat öncesinde hukuki danışmanlık alarak, olumsuz bir durum karşısında neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kişiler, genellikle haklarından haberdar olmadıkları için mağduriyet yaşasalar dahi buna karşı hukuki süreci başlatmamaktadır. İşte estetik işlemler öncesinde hukuki anlamda bilgili olmak, olumsuz sonuçlar karşısında hızlı ve doğru davranmanızı sağlayacaktır.

Estetik Ameliyat Mağdurları Ne Yapmalı?

Estetik ameliyat mağdurlarını ilgilendiren Yargıtay’ın birçok kararı mevcuttur. Sonraki konularımıza göre Yargıtay kararlarına değinecek ve açıklamalar gerçekleştireceğiz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki estetik ameliyat ve müdahaleler sonucunda mağdur olanlar, durumun özelliklerine göre çok farklı yollar izleyebilir.

Estetik ameliyat tazminat davası, mağduriyet yaşayan kişilerin en çok merak ettiği konudur. Tazminat davası ile hem maddi hem de manevi tazminat talebinde bulunmak mümkündür. Estetik ameliyatın sonucuna göre savcılığa suç duyurusunda bulunmak da mümkündür. Sahte doktor durumu söz konusuysa Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçilerek şikayet süreci başlatılabilecektir. Doktor hatası tazminat davası açılmasını haklı kılmakla beraber bu konuda en iyi sonuca ulaşabilmek için mutlaka estetik avukatı ile görüşülmelidir.

Estetik Ameliyat Öncesi Hukuki Danışmanlık Almak Neden Önemlidir?

Estetik ameliyat olmadan evvel kişi, hukuki anlamda haklarını bilirse buna göre hareket etme imkanı doğacaktır. Hukuka aykırı bir durumla karşılaşırsa veya ameliyat/müdahale sonucunda istenilen sonuca ulaşılamazsa somut olayın özelliklerine göre hukuki süreci başlatabilecektir. Estetik mağduru olan kişiler, doktor hatası olsa dahi haklarını aramaya çekinmektedirler. Çünkü tam manasıyla ne tür bir yol izlemeleri gerektiğine dair fikirleri yoktur. Ancak eğer estetik operasyon öncesinde hukuki danışmanlık alınırsa estetik müdahalenin hukuki niteliği, hekimin sorumluluğu, hastanın hakları gibi birçok konuda bilgi sahibi olunabilecektir.

Estetik avukatı tarafından bilgilendirilmek veya mağduriyetinizin giderilmesi için izlenecek hukuki süreç hakkında bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.