Aile Hukuku

boşanma ve aile hukuku
boşanma ve aile hukuku

Aile Hukuku

 Aile, toplumun en temel yapı taşıdır. Ailenin korunması ve varlığının devamı her toplum açısından önemlidir. Ancak  hayatın her alanında olduğu gibi aile içerisinde de uyuşmazlıkların çıkması kaçınılmazdır. Aileyi ilgilendiren uyuşmazlıkların çözüm yollarını ortaya koyan hukuk dalı ise aile hukukudur.

Aile hukukunun çalışma alanı çok geniştir. Şöyle ki; nişanlanma, evlenmenin şartları, boşanma, mal rejimleri, evlat edinmevelayet gibi birçok konu aile hukukunu ilgilendirmektedir. Aile hukunu ilgilendiren konular fazla olmakla beraber bu hukuk dalı ayrıca hassasiyet gösterilmesi gereken bir alandır. Çünkü aile, Türk toplumu için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple de aile hukukunu ilgilendiren konularda hukuki bilgiye, tecrübeye ve hassasiyete sahip avukatların önemi de artmaktadır.

Aile ve boşanma avukatı,  aile hukuku alanında faaliyet gösteren avukata verilen isimdir. Aile hukukunu ilgilendiren konular ve problemlerle ilgili aile hukuku alanında çalışmayı ve uzmanlaşmayı kendine amaç edinmiş bir avukata danışmak kısa sürede sorunsuz bir şekilde istenilen sonuca ulaşmayı sağlayacaktır. Dolayısıyla aile hukuku hakkında detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık almak için mutlaka aile ve boşanma avukatıyla görüşülmelidir.

Genel Boşanma Sebepleri

 Aile hukuku denildiği zaman en çok karşılaşılan davalar şüphesiz ki boşanma davalarıdır. Boşanma nedenleriTürk Medeni Kanunu’nda düzenlenmiştir. Boşanma davası açmak isteyen bir kişinin bilmesi gereken en önemli husus, davanın mutlaka kanunda belirlenen boşanma  nedenlerine dayanılarak açılması gerektiğidir.

TMK’da boşanma nedenleri genel ve özel boşanma nedenleri olmak üzere 2’ye ayrılmıştır. Genel boşanma nedenleri kanunda, evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak nitelendirilmektedir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması durumu toplumda şiddetli geçimsizlik olarak bilinmektedir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma toplumda en sık rastlanan boşanma davası türüdür. Bu konuda detaylı bilgi almak ve boşanma sürecini başlatmak için mutlaka boşanma avukatına danışılmalıdır. Aksi halde süreç uzayacak, maddi ve manevi kayıplar yaşanacaktır.

 Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen kişilerin de boşanma nedeni evlilik birliğinin temelinden sarsılması olacaktır. Anlaşmalı  boşanma davası titizlik, hukuki bilgi ve tecrübeyi gerektirdiğinden dolayı mutlaka boşanma avukatından yardım alınmalıdır.

Özel Boşanma Sebepleri

Özel boşanma nedenleri TMK’da tek tek belirlenmiştir. Bu nedenlere dayanılarak açılacak olan dava, çekişmeli boşanma davası olacaktır. Özel boşanma nedenleri şunlardır:

Özel boşanma nedenlerinin ileri sürülmesi yeterli olmayıp ayrıca bunların ispatı da gerekmektedir. Ayrıca bazı boşanma nedenlerinin tek başına ileri sürülmesi gerekmekte olup tazminat ve nafaka konuları farklılık göstermektedir.

Çekişmeli ve Anlaşmalı Boşanma

Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma arasında pek çok yönden fark bulunmaktadır. Bunlardan ilki; şartlarıdır. Örneğin, en az 1 yıl evli kalınmadığı sürece anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Taraflar bir boşanma nedenine dayanmadan çekişmeli boşanma davası açamaz. Anlaşmalı boşanma süresi, çekişmeli boşanmaya göre çok daha kısadır. Anlaşmalı boşanmada tarafların avukatları olsa dahi duruşmaya katılmak zorundadırlar. Ancak çekişmeli boşanmada böyle bir zorunluluk yoktur.

Boşanmada Nafaka, Velayet Ve Mal Paylaşımı

Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir?, boşanma davasında nafaka ve boşanmada mal paylaşımı aile hukukunun önemli konularındandır. Bu konuların tek tek ele alınması ve her ihtimal düşünülerek hareket edilmesi gerekmektedir.

Şüphesiz boşanma halinde çocuğun velayetinin kime verileceği, nafaka ve mal paylaşımı meseleleri eşler arasında büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu sürecin en hızlı şekilde sonlandırılması tarafların ve özellikle çocukların daha az yıpranması açısından büyük önem taşımaktadır. Uygulamada boşanmak isteyen kişiler avukata danışmaksızın dava açmakta ve bunu takip etmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu durum neticesinde görülecektir ki kişiler manevi kayıplar yaşadığı gibi telafisi mümkün olmayan hak ve menfaat kayıplarına da uğramaktadırlar. Dolayısıyla boşanma avukatı ile hukuki süreci başlatmak ve takip etmek en kısa sürede hızlı ve istenilen sonuca ulaşmayı sağlayacaktır.

Aile hukukunu ilgilendiren konularda hukuk büromuz müvekkillerine en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Titiz, profesyonel, müvekkil gizliliği ve hızlı sonuç alma prensiplerimiz ile müvekkillerimizin talepleri doğrultusunda en iyi sonuca ulaşmak hedefimizdir. Aile hukukuyla ilgili sorularınız için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.