Türk Vatandaşlığı Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

türk vatandaşlığı başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır, vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi
türk vatandaşlığı başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır, vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi

Türk vatandaşlığı başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? sorusunun yanıtını vermeden evvel değinmemiz gereken konular mevcuttur. Türk vatandaşlığının kazanılması ve şartları, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda belirtilmiştir. İlgili kanunda belirtilen şartları taşıyan kişilerin vatandaşlık başvurusu yapmalarının önünde bir engel yoktur.

Türk vatandaşlığının kazanılması, farklı şekillerde mümkün olabilir. Örneğin; evlat edinme yoluyla, evlilik yoluyla veya yetkili makam kararıyla. Türk vatandaşlığının kazanılması hakkında bilgi almak için Türk vatandaşlığının kazanılması ve şartları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Türk Vatandaşlığı Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi, başvuru sebebine ve hangi ilden başvuru yapıldığına göre değişiklik gösterir. Ayrıca evrakların doğru ve eksiksiz hazırlanması, sürecin takibinin sağlanması da vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi üzerinde etkilidir.

Türk vatandaşlığı başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? sorusuna yanıt verirken öncelikle başvuru sebebini değerlendirmeliyiz. Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması isteniyorsa süreç biraz daha uzun olacaktır. Önce İl Nüfus Müdürlüğü’nün talep ettiği evraklar hazırlanacak ve teslim edilecektir. Sonrasında birtakım evraklar ile randevu almak için Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne gidilecektir. Müdürlük; vatandaşlık başvurusunda bulunan kişi ile görüşme sağlamak için randevu verecektir. Randevuya ayrıca Türk olan eş de katılmak zorundadır. Randevular ortalama olarak 3-5 ay sonrasına verilmektedir. Daha sonra ise tüm evrakların ve görüşmenin sonuçları değerlendirilecektir. Vatandaşlık başvurusu karar aşaması uzun bir süreçtir.

Gayrimenkul satın alarak vatandaşlık başvurusu gerçekleştirilecekse bu durumda süreç daha farklı olacaktır. Eğer evraklar eksiksiz ve usule uygun hazırlanmışsa süreç, daha hızlı ilerlemektedir. Dolayısıyla bu noktada Türk vatandaşlığı başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? sorusunun yanıtı da değişmektedir.

Türk Vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi, başvuru yapılan şehre göre de değişmektedir. Şüphesiz ki büyük şehirlerde iş yoğunluğunun fazla olması sebebiyle bu süreç daha uzun olmaktadır. Ancak avukat aracılığıyla başvurular gerçekleştirilirse sürecin kısalması mümkündür. Avukat olmadan yapılan başvurular ortalama 2 sene içerisinde sonuçlanmaktadır. Vatandaşlık avukatı ile ise vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi 6 ay-1 sene arasında olacaktır.

Türk Vatandaşlık başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? sorusunun cevabı evrakların doğru, eksiksiz hazırlanması ve sürecin sıkı takip edilmesine de bağlıdır. TC vatandaşlık avukatı, bu alanda faaliyet gösterdiğinden en kısa sürede sonuç almak için harekete geçecektir. Uzun ve meşakkatli bu yolda uzman avukat desteği almak en doğru tercihtir.

Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama

Türk vatandaşlığı başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? başlığı altında başvuru sorgulama konusunu da ele almalıyız. Yabancılar hukuku avukatı aracılığıyla tüm işlemler hızlı ve usulüne uygun gerçekleştirildikten sonra bekleme aşamasına geçilecektir. Bu süreçte vatandaşlık başvurusunun ne durumda olduğunu görmek isteyenler olacaktır. Bu noktada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden bilgi almak mümkündür. Vatandaşlık başvuru numarası veya başvuru bilgileri ile başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi edinebilirsiniz.

TC vatandaşlık başvuru sürecine dair sorularınız için iletişim bölümünden bize ulaşabilir; hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.