Boşanma Avukatı

boşanma avukatı, istanbul boşanma avukatı
boşanma avukatı, istanbul boşanma avukatı

Boşanma avukatı, aile hukuku ve boşanma davaları alanında faaliyet gösteren avukata verilen isimdir. Boşanma avukatı genelde “boşanma avukatı arıyorum” diyen kişilerin başvurduğu avukattır. Ancak boşanma ve aile hukuku avukatı yalnızca boşanma davaları konusunda değil; aile hukukunu ilgilendiren diğer konularda görev almaktadır.

Boşanma avukatı arıyorum diyen bir kişi mutlaka bu alanda uzman olarak çalışan boşanma avukatına başvurmalıdır. Boşanma davasında avukatla temsil zorunluluğu olmamasından dolayı kişiler genellikle boşanma avukatına başvurmadan hareket etmektedir. İnternette bulunan boşanma dilekçeleri doldurularak boşanma davası açmak kişilerin yaptığı en büyük yanlışlardandır. Boşanma avukatına danışılmadan, internetten bulunan dilekçelerle boşanma davası açılması telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara neden olmaktadır. Bu sebeple boşanma ve aile hukukunu ilgilendiren konularda hukuki danışmanlık alınması en doğru tercih olacaktır.

Boşanma Avukatının Önemi

Boşanma davasında ve aile hukukunu ilgilendiren diğer konularda boşanma avukatının önemi yadsınamaz. Aile avukatı, boşanma dilekçesinin yazılması aşamasından kararın kesinleşmesine kadar her süreçte aktif olarak rol alacaktır. Boşanma nedenlerinin tespit edilmesi, boşanma dilekçesinin yazılması, dilekçeleşme teatisinin tamamlanması, delillerin sunulması ve diğer tüm hukuki işlemler boşanma avukatının üstlendiği görevlerdir.

Boşanma alanında çalışan avukat olmadan boşanma davası açıldığı takdirde dilekçede yapılacak hatalar, sürelerin kaçırılması, delillerin eksik veya gereği gibi sunulmaması gibi sorunlarla karşılaşılacaktır. Taleplerin mahkemeye doğru iletilmemesi veya usul kurallarına uyulmaması telafi edilemeyecek hatalara neden olacaktır. Bu sebeple kısa sürede kusursuz sonuç almak için boşanma hukuku alanında çalışan avukata danışılması gerekmektedir.

İyi Boşanma Avukatının Özellikleri

Boşanma avukatı arıyorum diyenlerin hepsi şüphesiz ki iyi bir boşanma avukatı aramaktadırlar. Ancak bu noktada iyi boşanma avukatları nasıl olacağı sorusu karşımıza çıkmaktadır. İyi boşanma avukatı; boşanma davası, boşanma davasında maddi manevi tazminat, boşanma davasında nafaka, boşanmada mal paylaşımı, boşanmada çocuğun velayeti kime verilir ve çocuk için ne kadar nafaka ödenir konularını en iyi şekilde bilmektedir.

İyi boşanma avukatı ayrıca evlilik sözleşmesi nedir sorusunun cevabını bilir ve müvekkillerinin talepleri ve kanunlara doğrultusunda sözleşme hazırlar. İyi boşanma avukatı nafaka davası, nişanın bozulması nedeniyle tazminat davası, iddet süresinin kaldırılması davası, evden uzaklaştırma kararı ve koruma tedbiri konusunda sahip olduğu bilgi ve tecrübeyle müvekkiline profesyonel hizmet sağlar.

İyi boşanma avukatları yalnızca kanunu değil; Yargıtay kararlarını ve içtihatlarını da bilir. Örneğin; yeni içtihat ile aldatan eşin sevgilisine tazminatı davası açılması artık mümkün değildir. Bu nedenle somut olayın özelliklerine göre yargı kararlarını ve içtihatlarını mahkemeye sunabilir.

Boşanma Davası Türleri

Boşanma davası türleri dendiği zaman iki farklı boşanma davasından bahsetmemiz gerekmektedir. Bunlar; anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak karşımıza çıkar. Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi belli koşullara dayanmaktadır. Çekişmeli boşanma davasında ise ileri sürülen boşanma nedenleri ve ispatları büyük önem taşımaktadır. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma davasına göre çok daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Bu konuda aile hukuku avukatına detaylı bilgi için boşanma avukatına danışılmalıdır.

Boşanma Sebepleri

Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, boşanma nedenidir. Çünkü ileri sürülen boşanma sebebi mutlaka kanunda yer alan sebeplerden birisi olmalıdır. Boşanma nedenleri Türk Medeni Kanunu’nun 161. ve 166. maddeleri arasında hüküm altına alınmıştır. En sık rastlanan boşanma nedeni ise; şiddetlik geçimsizlik nedeniyle boşanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında aldatma (zina) nedeniyle boşanma, terk sebebiyle boşanma ve akıl hastalığı nedeniyle boşanma da sıkça karşılaşılan boşanma nedenleri arasındadır. Cinsel sorunlar nedeniyle boşanma ise ayrıca ele alınması gereken önemli boşanma nedenlerinden birisidir.

Boşanma nedenlerinin doğru tespit ve bunların ispatı, boşanma davasının seyrinde çok büyük etkiye sahiptir. Dolayısıyla boşanma avukatına danışılmadan hareket edilmesi iddianın ispatsız kalması nedeniyle boşanma davasının reddine sebep olabilecektir.Boşanma davasının reddolması halinde ise aynı gerekçe ile 3 yıl boşanma davası açılamayacaktır. Boşanma ve aile hukuku danışmak hem zaman kaybı yaşamamak hem de maddi zarara uğramamak adına büyük önem taşır.

Boşanma Protokolünün Hazırlanmasında Avukatın Rolü

Boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma davası için hazırlanan ve tarafların irade beyanlarını içeren protokoldür. Boşanma avukatları ile hazırlanan protokolde boşanmanın sonuçları hakkında tarafların uzlaştığına dair açıklamalı beyanlar yer alır. Boşanma protokolünde yer alan maddeler daha sonra maddi- manevi tazminat veya mal paylaşımı taleplerinin ileri sürülmesini engelleyecektir. Bu sebeple taleplerin açık ve net bir şekilde yazılması maddi ve manevi menfaatlerin zedelenmemesi açısından önemlidir.

Boşanma hukuku avukatı ile hazırlanan ve boşanmanın anayasası diyebileceğimiz boşanma protokolünde velayet, tazminat, nafaka, mal paylaşımı konularında maddelerin tarafların talepleri doğrultusunda yazılması çok önemlidir. Anlaşmalı boşanma davasında boşanma protokolü hakkında detaylı bilgi almak ve hukuki süreci başlatmak için uzman boşanma avukatıyla iletişime geçilmelidir.

Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Boşanma avukatı arıyorum diyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de avukat ücretleridir. Toplumda pek çok kişi boşanma avukatı ücretinin çok fazla olduğu endişesiyle aile ve boşanma hukuku avukatına danışmamakta ve kendi başlarına hukuki süreci takip etmektedirler. Ancak bu durumda yaşanacak maddi ve manevi kayıplar asla telafi edilemeyecek ve bu da kişilerin sonradan pişmanlıklarına neden olacaktır.

Boşanma davası ücretleri İstanbul Barosu tarafından belirlenmektedir. Avukatlık asgari ücret tarifesi her yıl güncellenmektedir. Baro’nun belirlediği ücretler yasal ücretlerdir. Boşanma davasının türüne göre avukat ücreti farklılık gösterecektir. Örneğin; anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasına göre daha düşük bir fiyata tabi olacaktır. Boşanma avukatı ücretleri 2020 için doğrudan avukat ile iletişime geçmek en doğrusu olacaktır.

Boşanma Avukatı ile Hızlı Boşanma  

Boşanma davası ile ilgili olarak en sık sorulan sorulardan birisi de “ne kadar sürede boşanırım” sorusudur. Boşanmanın süresi, mahkemelerin iş yoğunluğuna ve boşanma davasının türüne göre değişmektedir. Ayrıca avukat ile temsil olup olmaması da boşanma davasının süresini etkileyen önemli faktörlerdendir.

Boşanma avukatı ile anlaşmalı boşanma ortalama 2 hafta içerisinde sonuçlanacaktır. Ancak avukat ile temsil olmazsa bu dava 6 aydan az bir sürede sona ermeyecektir. Çekişmeli boşanma davaları ise avukat olmaksızın takip edilirse 3-6 sene arasında sonuçlanmaktadır. Boşanma avukatıyla çekişmeli boşanma davası açılırsa bu süre ortalama 1.5-2 sene olacaktır.

Boşanma Avukatı İstanbul

Boşanma avukatı İstanbul ve diğer büyük şehirlerde daha fazladır. Ancak önemli olan en iyi boşanma avukatını bulmaktır. Boşanma avukatı İstanbul dendiği zaman ilk olarak mevcut adliyelerin çevresinde hukuk bürosuna sahip avukatlar akla gelmektedir. İstanbul Adalet Sarayı ve Bakırköy Adalet Sarayı yakınlarında hukuk bürosuna sahip avukat sayısının daha fazla olduğunu görmekteyiz. Adliyelere erişimin kolay olması işlerin daha hızlı yürümesi açısından önemlidir. Ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere önemli olan en iyi boşanma avukatını bulmaktır.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.