ÇOCUĞUN İSMİNİ DEĞİŞTİRME 2023

çocuğun ismini değiştirme, bebeğin adını değiştirmek
çocuğun ismini değiştirme, bebeğin adını değiştirmek

Çocuğun ismini değiştirme 2023, aslında ebeveynlerin cevabını en çok aradığı sorular arasında yer almaktadır. “Çocuğumun ismini değiştirmek istiyorum 2023. Ne yapmalıyım?” veya “Yeni doğan bebeğin ismini değiştirme nasıl olur?” diyen okuyucularımıza makalemizi okumalarını tavsiye ederiz.

Öncelikle şunu belirtelim, çocuğun ismini değiştirme işlemi için dava açılması gerekmektedir. Yeni doğan bebeğin ismini değiştirme için de aynı durum geçerlidir. Çocuğun adını değiştirmek isteyen ebeveynlerin dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Çocuğun ismini değiştirme talep hakkı, velayet hakkına sahip kimseye aittir.

Eğer mevcut bir evlilik varsa velayet hakkını anne ve baba birlikte kullanıyor demektir. Bu halde çocuğun adını değiştirme talebiyle anne ve baba birlikte dava açmalıdır. Eğer velayete ilişkin bir belirsizlik varsa, önce bu çelişkinin giderilmesi gerekmektedir.Örneğin; soybağıyla alakalı bir durum mevcutsa, belirsizlik giderilmeden dava açılmamalıdır.

Anne ve babanın boşanmış olması durumunda ise bebek isim değiştirme talebini velayet hakkına sahip anne veya baba kullanacaktır.

Çocuğun ismini değiştirmek için haklı bir sebep bulunmalıdır.

İsim değiştirme davası açılarak isim değişikliği yapılabilmesi haklı sebebin varlığına bağlıdır. TMK’da yer alan haklı sebeplerin varlığıyla isim değiştirmenin mümkün olduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştik. Aynı durum çocuğun adını değiştirmek 2023 için de geçerlidir.Eğer haklı bir neden varsa çocuğun ismini değiştirme dava ile mümkün olacaktır.Ancak önemli olan, çocuğun ismini değiştirme dava dilekçesinin doğru ve somut olaya uygun, kişiye özgü bir şekilde hazırlanmasıdır.Dilekçenin avukat tarafından hazırlanması gerekmektedir. Avukat olmadan dava açılırsa davanın reddi durumuyla karşılaşılması söz konusu olabilir. Bu durumda aynı nedene dayanarak ikinci kez dava açılması mümkün olmayacaktır.

“Çocuğumun ikinci ismini sildirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?”

Velayet hakkı sahibi anne veya babanın çocuğun ikinci adını sildirmek için dava açması gerekmektedir. Çocuğun adında değişiklik yapma, dava açmadan mümkün değildir. Nüfus kayıtlarının değişikliğine neden olacak bu işlem için dava açılması şarttır. Yeni doğan bebeğin ismini değiştirmek veya sildirmek isteyenler açısından da bu sorunun yanıtı aynıdır. Nüfus müdürlüğüne başvuru ile çocuğun isminde değişiklik yapılması kanunen mümkün değildir.

Anne tek başına çocuğun ismini değiştirebilir mi?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere velayet hakkı sahibi, çocuğun adını değiştirme talebiyle dava açabilir. Eğer anne ve babanın evliliği sürüyorsa, annenin tek başına dava açması söz konusu olamayacaktır.Ancak anne ve baba birlikte dava açarsa, çocuğun adında değişiklik yapmak mümkündür.Dava esnasında anne ve baba, çocuğun adı konusunda uyuşmazlık yaşarsa, hakim, çocuğun menfaatleri doğrultusunda karar verecektir.

Anne ve baba boşanmış ve velayet hakkına sahip kişi anne ise yalnızca anne dava açarak çocuğunun isminde değişiklik yapabilir. Bu durumda babanın iznine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Yeni doğan bebeğin ismini değiştirmek için kime dava açmalıyım?

Çocuğumun ismini değiştirmek istiyorum.” diyen ebeveynler davalı tarafın kim olduğu konusunda çelişkide kalmaktadır. İsim ve soyad değiştirme davasında olduğu gibi bu davada da davalı, nüfus müdürlüğü olacaktır. Bebek isim değiştirme dava süreci ve ücreti, diğer isim değiştirme davalarından farklıdır.

Çocuğun ismini değiştirme 2023 ne kadar sürer?

Çocuğun adının değiştirilmesi için açılacak davanın süresini etkileyen pek çok faktör vardır. Mahkemenin iş yoğunluğu ve avukatla temsil olup olmaması bunlarda bazılarıdır. Eğer avukat ile temsil varsa ortalama 2-3 ay içinde dava sonuçlanacaktır. Ayrıca avukata vekaletname verilirse duruşmaya da gidilmesi gerekmeyecektir. Avukat, tüm süreci olabildiğince hızlı ve usule uygun bir şekilde yürütecektir. Avukat ile temsil olmaması durumunda ise bu süre ortalama 6 ay olacaktır.

Çocuğun ismini değiştirme dava dilekçesinin hazırlanması, dava takibinin sağlanması ve bebek isim değiştirme avukat ücreti hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.