Bilişim Avukatı ve Bilişim Hukuku

bilişim avukatı,istanbul bilişim avukatı,en iyi bilişim avukatı
bilişim avukatı,istanbul bilişim avukatı,en iyi bilişim avukatı

Bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren ve bu alanda uzmanlaşmayı kendine amaç edinen avukat, bilişim avukatı olarak tanımlanır. Bilişim suçlarına bakan avukatların sayısı diğer alanlara kıyasla çok fazla değildir. Bunun nedeni ise bilişim hukukunun yalnızca hukuki değil; teknik bilgi birikimini de gerektiriyor olmasıdır. Bilişim hukuku ve suçlarıyla ilgilenen avukat, yürürlükte bulunan mevzuatlara hakim, hukuki gelişmeleri yakından takip eden, bilişim sistemleri hakkında bilgi sahibi olan avukattır.

Şunu vurgulamalıyız ki; başarılı bir bilişim avukatı olmak için yalnızca mevzuatı bilmek yeterli değildir. Aynı zamanda bilişim hukukunu ilgilendiren Yargıtay kararlarından da haberdar olunmalı; somut olayın niteliklerine göre kullanılmalıdır. Bilişim hukuku öyle bir hukuk dalıdır ki, yalnızca hukuki bilgiye sahip olmak bu alanda faaliyet göstermek ve başarmak için yeterli olmayacaktır. Bilişim ve internet hukuku avukatı, hukuki bilginin yanı sıra teknik bilgiye de sahip olmak zorundadır.

Bilişim hukuku alanında çalışan avukatı özel kılan, teknik ve hukuki bilgiye aynı anda sahip olmasıdır. Bilişim sistemleriyle ilgili gelişmeleri yakından takip eden, internetin teknik boyutlarıyla ilgilenen ve bilişime merak duyan avukat, ancak bilişim ve internet hukuku avukatı olabilir. Yalnızca bilişim hukukuna dair bilgiye sahip olmak ise müvekkile yardım etme noktasında yetersiz kalacaktır.

İnternet avukatı, müvekkilinin dilinden anlayan, teknik terimleri bilen ve mevcut problemin en kısa sürede çözümü için harekete geçen avukattır. Bilişim suçlarıyla mücadelede veya online itibar yönetiminin sağlanmasında hızlı ve doğru hareket etmek çok önemlidir. İşte bu noktada bilişim suçları avukatı devreye girecektir. İster internetten resim kaldırma isterse internet yoluyla şantajın önlenmesi olsun, internet hukukunu ilgilendiren her konuda kesinlikle bilişim hukuku avukatından destek alınmalıdır. Aksi halde geç ve yanlış müdahaleden doğacak zararların telafisi kat’iyen mümkün olmayacaktır.

Bilişim Avukatı ve  Çalışma Alanı

Bilişim hukuku avukatının çalışma alanı, pek çok hukuk dalına oranla daha geniştir. Çünkü bilişim avukatı, internet ve bilişim sistemlerini ilgilendiren her konuyla alakadar olmaktadır. Bilişim sistemleri aracılığıyla suç işlenmesi, online itibar yönetiminin sağlanması, telif haklarının ihlali nedeniyle içerik kaldırma gibi birçok konu, bilişim avukatlarının çalışma alanını oluşturmaktadır.

İnternet hukuku avukatı, başta 5651 sayılı Kanun olmak üzere Türk Ceza Kanunu ve diğer mevzuatları da iyi derecede bilmektedir. Avukat, internetten içerik kaldırma, Youtube’dan video silme gibi işlemleri kısa sürede gerçekleştirmektedir. Ayrıca günümüzde sıkça rastladığımız ve kişilerin itibarı önemli derecede sarsan yalan haberler, bilişim avukatı aracılığıyla kaldırılabilmektedir. İnternetten üzerinden işlenen suçlarla mücadele edilmesinde siber suçlar avukatının önemi büyüktür. Son dönemlerde artan dolandırıcılık vakıaları nedeniyle pek çok kişi mağduriyet yaşamaktadır. İnternet yoluyla dolandırıcılık mağduru kişilerin, zaman kaybetmeden bilişim suçları avukatı ile görüşmesi en doğru tercih olacaktır.

İnternet üzerinden hakarete uğrayan, iftiraya maruz kalan, tehdit edilen ve benzeri durumları yaşayanlar çoğu zaman ne yapacaklarını bilemezler. Bu gibi durumlarda yanlış adımlar atmak, telafisi imkansız zararlara yol açacaktır. Ancak bilişim hukuku avukatı, ne yapması gerektiğini bilecek ve mağduriyeti kısa sürede sona erdirmek için çalışacaktır. Bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren siber suçlar avukatı ile bu alanı ilgilendiren her konuda hukuki destek alabilirsiniz.

Bilişim Avukatı İle İçerik Kaldırma

İstenmeyen içeriklerin internet ortamından tamamen kaldırılması için içerik kaldırma işlemi uygulanması gerekmektedir. Kişiler veya kurumlar, kişilik haklarının ihlal edildiği kanısındaysa öncelikle bilişim avukatı ile görüşmelidirler. İnternet hukuku avukatı, mevcut sorunu saptayacak ve istenmeyen içeriklerin internetten kesin olarak kaldırılması için harekete geçecektir.  İnternet avukatı ile içerik kaldırma, çok kısa sürede pozitif sonuçlar alınan bir işlemdir. Ancak avukat desteği olmaksızın içerik kaldırma işleminin başarıyla sonuçlanması maalesef pek mümkün değildir.

Bilişim ve İnternet Avukatı ile Yalan Haberleri Kaldırma

İnternette çıkan yalan, iftira veya hakaret içerikli haberlerin gerek kişilerin gerekse kurumların prestijlerini nasıl zedeleyeceği aşikardır. İnternet ortamında paylaşılan bir içeriğe, saniyeler içerisinde milyonlarca kişinin erişmesi mümkündür. Böyle bir durumda yalan veya karalama niteliğindeki haberin yayılması, kişilerin ve kurumların telafisi imkansız maddi ve manevi zararlara uğramasına neden olacaktır.

İnternet hukuku avukatı ile yalan haberlerin kaldırılması mümkün olup başarı oranı çok yüksektir. Hazırlanacak erişim engelleme dilekçesi, başarıya ulaşılmasında büyük rol oynayacaktır. Elbette yalan haberin kaldırılmasını etkileyen faktörlerden en önemli avukatın tecrübesi ve bilgi birikimidir. Bu konuda bilişim ve internet hukuku avukatından yardım alınması, yalan veya iftira haberlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde kaldırılmasını sağlayacaktır.

En İyi Bilişim Avukatı

En iyi bilişim avukatı İstanbul’da olduğu gibi başka şehirlerde de bulunabilir. Önemli olan bilişim avukatlarının gerçekten alanında başarılı olmasıdır. Şu an mevcut durumda bilişim avukatı İstanbul ilinde daha fazladır. Bilişim avukatı İstanbul ilinde olsa da başka şehirlere avukatlık hizmeti sunması mümkündür. En iyi bilişim avukatı, bilişim hukuku alanında uzmanlaşmayı seçmiş, teknik ve hukuki bilgisi yüksek olan avukattır.

Başka şehirde yaşanılıyor olsa dahi bilişim avukatı İstanbul ilinde başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyorsa mutlaka iletişime geçilmelidir. Bilişim avukatı İstanbul’da ise yüz yüze görüşme, e-mail veya telefon üzerinden görüşme sağlanarak hukuki sorun aktarılabilir. En kısa sürede istenilen sonuca ulaşmak için tavsiyemiz, bilişim ve internet hukuku avukatı İstanbul ile görüşülmesidir.

Bilişim Suçları Avukatı Ücreti

Bilişim suçları avukat ücreti, bilişim hukukunu ilgilendiren bir konuyla ilgili hukuki destek almak isteyen kişilerin merak ettiği hususlardan birisidir. Öncelikle şunu belirtelim ki bilişim suçları avukat ücreti hakkında net bir bilgi vermemiz mümkün değildir. Bilişim hukukuyla ilgili sorunlar, çok farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Problemin ne olduğu ve çözüm yollarının neler olduğu bilişim suçları avukat ücretini etkileyecektir. Şüphesiz ki avukatın mesleki deneyimi ve bilgisi de ücretlendirme üzerinde etkilidir. Bu sebeple siber suçlar avukat ücreti hakkında en doğru bilgi için alanında profesyonel olarak faaliyet gösteren avukat ile görüşülmesini tavsiye ederiz.

Bilişim avukatı soru sor hizmetimiz için ise iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.