Mükerrer Nüfus Kaydının İptali Davası

mükerrer nüfus kaydının iptali davası, iki farklı nüfus kaydı
mükerrer nüfus kaydının iptali davası, iki farklı nüfus kaydı

Mükerrer nüfus kaydının iptali davası, herhangi bir sebepten kişinin iki farklı nüfus kaydına sahip olması durumunda açılan davadır. Nüfus kaydının iptali davası, her durumda açılması gereken bir dava değildir. Şöyle ki; kişinin nüfus kaydındaki hatalar, eğer maddi hata ise bu durumda nüfus müdürlüğüne başvuru ile gerekli nüfus kaydı düzeltme işlemi yapılabilir. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 38.maddesine göre; “…hatalı veya eksik olarak tescil edilen ya da hiç yazılmayan bilgiler veya mükerrer kayıtlar maddî hata kapsamında değerlendirilir.” Örneğin; kişi, evrakları ile nüfus müdürlüğüne bir değişikliği bildirmek için başvuruda bulunmuş olması rağmen hatalı bir durum söz konusu olmuş ise bunun maddi hata olduğundan bahsedebiliriz. Bu halde dava açılmadan nüfus kaydının düzeltilmesi yapılır.

Ancak her durumda davasız çözüm mümkün değildir. Kişinin iki farklı nüfus kaydı mevcut ise ve bu durum maddi hatadan kaynaklanmıyorsa mükerrer kaydın iptali davası açılması şart olacaktır.

Mükerrer Kaydın İptali Davasını Kimler Açabilir?

Mükerrer nüfus kaydının iptali davası, hukuki yararı bulunan herkes tarafından açılabilir. Kişinin kendisi açabileceği gibi vefat etmesi durumunda iki farklı nüfus kaydının düzeltilmesinde hukuki yararı olan kişiler de açılabilir. Nüfus kaydının düzeltilmesi davalarında kamusal yarar söz konusudur. Bu anlamda “davacı” sıfatına haiz olabilecek kişilerin geniş düşünülmesi gerekmektedir. Yalnızca kişiler değil; bir kamu kurumunun dahi dava açması mümkündür.

Nüfus Kaydının İptali Davasında Davalı Kimdir?

İki farklı nüfus kaydı olan bir kişi dava açmak isterse davalı kim olacaktır? Bu halde davalı “Nüfus Müdürlüğü” olmaktadır. Ancak her durumda mükerrer kaydın iptalinden etkilenecek olan kişilerin de davaya dahil edilmesi gerekmektedir.

Mükerrer Nüfus Kaydının İptali Davası Ne Kadar Sürer?

İki nüfus kaydından birinin iptali talebiyle açılacak olan davada sürecin avukat ile yürütülmesi önemlidir. Dava sürecinin hızlı ilerlemesi ve istenilen sonuca ulaşılması için hukuki destek alınmasını tavsiye ederiz. Nüfus davaları alanında çalışan avukat, süreci olabildiğince hızlı ilerletecek; istenilen sonuca ulaşmada etkili rol oynayacaktır. Somut olayın özelliklerine bağlı olmakla beraber avukat ile temsil durumunda mükerrer nüfus kaydının iptali davası ortalama 4-5 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Mükerrer Nüfus Kaydının İptali Yetkili Mahkeme Hangisidir?

İki farklı nüfus kaydından birini sildirme talebiyle açılacak olan davada görevli mahkeme NHK m.36’ya göre Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. HMK, NHK ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde nüfus kaydının düzeltilmesi davalarında yetkili mahkeme ise kişinin yerleşim yeri mahkemesi olacaktır.

Mükerrer Kaydın İptali Davası Ücreti 2023

Nüfus kaydının iptali dava ücreti, İstanbul Barosu Asgari Ücret Tarifesi’ne göre belirlenmektedir. Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi talepli davanın vekalet ücreti hakkında bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.