Yurtdışındayken İsim Değiştirmek Mümkün Mü?

Yurtdışındayken isim değiştirmek
Yurtdışındayken isim değiştirmek

Yurtdışındayken isim değiştirmek, Türkiye’de ikamet etmeyen Türk vatandaşlarının/çifte vatandaşlığa sahip bireylerin merak ettiği bir konudur. Kişiler, çeşitli sebepler ile nüfusta kayıtlı bulunmayan adlarından memnuniyetsizlik duyabilir. Buna dair detaylı açıklamamızı isim değiştirme davası adlı makalemizde yapmış bulunmaktayız. Bu makalemizde ise yurtdışındayken Türkiye’de nasıl isim değişikliği yapılır onu açıklayacağız.

Yurtdışındayken İsim Değiştirmek Mümkün Mü 2023?

Yurtdışındayken isim değiştirmek mümkündür. Bunun için öncelikle Türkiye’den avukat ile iletişime geçilmelidir. Tercih edilen avukatın, nüfus davaları alanında çalışması faydalı olacaktır. Yurtdışında bulunurken ad değiştirmek isteyen kişi isim değiştirme avukatı ile çalışmalıdır. Böylece süreç hızlı ve doğru ilerleyecektir. Yurtdışındayken isim değiştirme, sildirme veya ekleme yapılabilir. Aynı zamanda soyadı değişikliği yapılması da mümkündür. Davanın açılacağı yetkili mahkeme, kişinin Türkiye’de ikameti olup olmamasına göre belirlenir. Bu anlamda doğru ve net bilgi verilmesi gerekmektedir. Aksi halde dava sürecinin yetkisizlik sebebiyle uzaması söz konusu olabilir.

Yurtdışından Avukata Vekalet Nasıl Verilir?

Yurtdışında bulunan bir Türk vatandaşı avukata vekalet vermek istiyorsa bulunduğu ülkedeki Türk Konsolosluğu’na gitmelidir. Avukatın baro sicil bilgileri ile beraber özel yetkili vekaletname hazırlatmalıdır. Vekaletnamede mutlaka “İsim Tashihi Davası Açmaya Yetkili” şeklinde ibare olmalıdır. Avukata vekalet verilmesi durumunda duruşma için Türkiye’ye gelinmesi gerekmeyecektir.

Konsoloslukların randevu usulü çalışıyor olması bazen vekaletname çıkarma sürecini uzatır. Davanın bir an evvel açılmasını ve sürecin tamamlanmasını isteyen kişiler açısından bunun için çözüm mevcuttur. Şöyle ki; dava açıldıktan sonra hakimin vereceği süre içerisinde vekaletname sunulabilir. Böylece vekaletname çıkarmayı beklemeden dava süreci başlatılır. Ancak süresinde vekaletname sunmak çok önemlidir. Aksi durumda dosyanın işlemden kaldırılması yönünde karar verilebilir.

Yurtdışında Yaşayanların İsim Değiştirmesi Ne Kadar Sürer?

Yurtdışındayken isim değiştirmek, Türkiye’deyken isim değiştirmekten farklı değildir.  Diğer isim değiştirme davalarında olduğu gibi bu halde de avukat ile temsil durumunda 3-4 ay içinde sonuç alınmaktadır.

Yurtdışında Yaşayanların Tanık Göstermesi Zorunlu Mudur?

İsim değiştirme, ekletme ve sildirme davalarında tanık gösterilmesi gerekir. Ancak davacının yurtdışında ikamet ediyor olması uygulamada farklı durumların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Tecrübelerimiz doğrultusunda birçok davamızda hakimlerin tanık dinlemeden davanın kabulüne karar verdiğini görmekteyiz. Fakat bunun kesin bir durum olduğunu söylememiz doğru olmaz. İstisnai olarak hakim, davacı yurtdışında ikamet etse de tanık dinlemek istemektedir. Yurtdışındayken isim değiştirmek isteyen kişinin bu talebinin gerekçesi önem taşır. En doğru ve net bilgiyi almak için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer güncel makalelerimiz:

  1. İsim değiştirme dava ücreti 2023
  2. Çocuğun ismini değiştirme
  3. Soyadı değiştirme davası
  4. Evliyken bekarlık soyadını geri almak

Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.