Aldatan Eşin Sevgilisine Tazminat Davası Açılabilir Mi?

aldatan eşin sevgilisine tazminat davası,aldatmada 3.kişiye tazminat davası 2018
aldatan eşin sevgilisine tazminat davası,aldatmada 3.kişiye tazminat davası 2018

Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılabilir mi? sorusu son günlerde cevabı en çok merak edilen sorulardandır. Özellikle aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarının sayısındaki artışla aldatmada 3.kişiye tazminat davası 2020 konusu gündeme gelmiştir. Aldatmada 3.kişiye tazminat davası açılabilir mi?sorusunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere boşanma davası açabilmek için TMK’da yer alan boşanma nedenlerinden birine dayanılması gerekmektedir. Türk Medeni Kanunu m.161’de aldatma sebebiyle açılacak boşanma davasına dair hükümler mevcuttur. Aldatma, özel boşanma nedenleri arasında yer almakta ve hak düşürücü süreye tabi tutulmaktadır. Bu konuda bilgi almak için aldatma nedeniyle boşanma davası adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Şüphesiz ki aldatılmak, ister kadın ister erkek olsun her halde yıpratıcı, üzücü ve can yakan bir durumdur. Aldatılan eşlerin en çok sorduğu sorulardan birisi; Kocamın sevgilisine tazminat davası açabilir miyim? Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılabilir mi? sorusudur. Önceden bu sorulara verdiğimiz cevap ise evet olmaktaydı. Çünkü kişilerin acısının bir nebze de olsa hafiflemesi için aldatan eşin sevgilisine manevi tazminat davası açma imkanı tanınmaktaydı. Ancak şimdi ise aldatmada 3.kişiye tazminat davası 2020 açma imkanı artık bulunmamaktadır. Yani şöyle ki; eşimin sevgilisine tazminat davası açmak istiyorum diyen bir kişiye artık aldatmada 3.kişiye tazminat davası açılmasının mümkün olmadığını söylememiz doğru olacaktır.

Aldatan Eşin Sevgilisine Tazminat Davası Yargıtay Kararı 2018

Aldatılan eşe tazminat Yargıtay kararı ile kaldırılmamıştır. Ancak şuna açıklık getirmeliyiz ki yalnızca aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açmak Yargıtay kararı ile kaldırılmıştır. Şöyle ki; aldatılan eşin 3.kişiye tazminat davası açma durumu artık söz konusu değildir. Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılamayacak; ancak aldatan eşin tazminat ödemesi söz konusu olabilecektir. Söz konusu tazminat talebi çekişmeli boşanma davası ile ileri sürülecektir.

Aldatmada 3.kişiye tazminat davası 2018 yılında, geçtiğimiz günlerde içtihat kararı verilerek Yargıtay tarafından kaldırılmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin ardından Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kurulu da aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılamayacağı yönünde karar vermiştir. Yani ALDATMADA 3.KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI AÇMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Aldatmada 3.Kişiye Zina Nedeniyle Tazminat Davası 2021 Son Durum Nedir?

Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu 2017/5 E., 2018/7 K.  içtihat kararı yasa hükmü taşımaktadır. Bu bağlamda aldatmada 3.kişiye tazminat davası açmak 2018 yılından itibaren artık mümkün olmayacaktır. Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açmanın söz konusu olamama sebebi ise şu şekilde izah edilmiştir: Aldatmada üçüncü kişi evlilik birliğinin tarafı değildir. Bu nedenle haksız fiilin varlığından ve üçüncü kişiye zina nedeniyle tazminat davası açılmasından söz edilemeyecektir. Ayrıca TMK hükümlerine göre yalnızca eşler arasında sadakat yükümlülüğü vardır. Bu halde aldatmada 3.kişiye tazminat davası açılması söz konusu değildir. 3.kişiye zina nedeniyle tazminat davası açmak isteyen kişilerin yeni düzenlemeden haberdar olmaları büyük önem taşır. Aksi halde mümkün olmamasına rağmen aldatmada 3.kişiye tazminat davası açılacak ve davanın reddi ile karşılaşılacaktır.

Aldatılan eşin aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılabileceğini savunanlar ise; evli eşle ilişki kuran kişinin haksız eyleme iştirak ettiğini belirtmişlerdir. Bu nedenle aldatmada 3.kişiye tazminat davası açılabileceğini savunmuşlardır. Ancak nihai karar ile aldatmada 3.kişiye tazminat davası 2018 yılındaki kararla artık mümkün değildir. Bu noktada, eşimin sevgilisine tazminat  davası açmak istiyorum diyenlere artık bunun söz konusu olamayacağını belirtmemiz gerekmektedir.

Aldatılan Eş Aldatan Eşe Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Yargıtay’ın vermiş olduğu karar, aldatmada üçüncü kişiye tazminat davası açılması önünde engeldir. Yukarıda açıklamış olduğumuz üzere aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılması, içtihat kararı neticesinde artık mümkün değildir. Ancak aldatılan eş, aldatan eşe karşı tazminat davası açabilir. Çünkü evlilik, eşlerin birbirine karşı sadakat yükümlülüğüne uygun davranmalarını gerekli kılar. Şüphesiz ki aldatma, sadakat yükümlülüğüne aykırılık teşkil eder. Söz konusu dava, maddi ve manevi tazminat davası şeklinde olabilir.

Aldatmada 3.kişiye tazminat davası 2020 itibariyle kaldırılmıştır. Ancak aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılamıyor olması aldatılan kadının veya erkeğin mağdur edileceği anlamına gelmez.Somut olayın özelliklerine, mevcut delillere göre aldatan eşten manevi tazminat talebinde bulunulması mümkündür.

Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası, 3.kişiye manevi tazminat davası ve diğer konularla ilgili bilgi almak için mutlaka boşanma avukatı ile görüşülmelidir. Boşanma ve aile hukukuyla ilgili hukuki problemleriniz ve sorularınız için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.