İSİM EKLETME DAVASI 2023

isim ekletme davası 2019, isim ekletme davası ücreti 2019, isim ekletme davası kaç ay sürer
isim ekletme davası 2019, isim ekletme davası ücreti 2019, isim ekletme davası kaç ay sürer

İsim ekletme davası, isim değişikliği davası ile benzerlik göstermektedir. Birden fazla isim kullanan kişiler, ancak dava yoluyla isim ekletme işlemini gerçekleştirebilirler. İsim değiştirme davasında olduğu gibi isim ekletme davasında da haklı sebeplerin varlığı aranmaktadır. Örneğin; başka bir isimle tanınıyor olmak, nüfusta kayıtlı ismin telaffuzunun zor olması isim ekletme talebini haklı kılmaktadır.

Kimliğe İsim Ekletme 2023

19/10/2017 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile dava açmadan nüfus kayıtlarında değişiklik yapılması mümkün hale gelmiştir. Ancak isim ekletme açısından bu düzenlemenin uygulanması mümkün değildir. Bir süre sonra yürürlükten kalkacak olan düzenleme ile bazı hallerde nüfus kayıtlarında davasız değişiklik yapılabilir. İsim açısından ise ancak adından imla veya yazım hatası bulunan kişiler bu düzenlemeden yararlanabilir. Diğer hallerde ise Türk Medeni Kanunu ve Nüfus Hizmetleri Kanunu uyarınca dava açarak değişiklik gerçekleştirilebilir.

İsim ekletme davası nüfus müdürlüğüne karşı açılan bir davadır. Anne ve babaya dava açılması gibi bir durum söz konusu değildir. Görevli mahkeme ise Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır. İsminden memnun olmayan veya başka bir isimle tanınan kişiler, haklı gerekçelerini ispat ettikleri takdirde isim ekletme talepleri kabul edilecektir. İsim ekletme, aynı nedene dayanarak bir defa açılan bir davadır. Bu sebeple davanın kabul olması açısından isim değiştirme avukatı ile çalışılması faydalı olacaktır. İsim ekletme davalarında ispatın nasıl gerçekleşeceğini ise bir sonra başlık altında ele alacağız.

İsim Ekletme Davasında İspat Yükü

Herhangi bir nedenle adından memnuniyet duymayan kişiler, haklı gerekçelerini ispat ederler isim ekletme talepleri kabul edilecektir. Haklı sebebin varlığını ispat ise farklı şekillerde sağlanabilir. İsim ekletme davası bakımından haklı sebebin varlığını ispatta tanık beyanlarına sıkça başvurulmaktadır. Her türlü nüfus davasında tavsiyemiz, en az 2 tanığın olmasıdır.

İsim ekletmede haklı sebepler farklılık gösterebilir. Tamamen subjektif özellikler göz önünde bulundurularak öne sürülen sebebin haklı olup olmadığı hakim tarafından değerlendirilecektir. Örneğin; ismin alay konusu olması haklı sebeptir. Ancak daha subjektif bir sebep olarak ailede birden fazla kişinin aynı isme sahip olması da haklı bir neden olarak kabul edilebilecektir. Bu noktada önemli olan isim ekletme 2023 talebinin haklılığının ispatıdır. İspat konusunda yazılı deliller de sunulması mümkündür. Kişi, birden fazla isim kullanıyorsa ve sosyal medya hesapları da bu isimler ile kayıtlı ise sosyal medya hesaplarının ekran görüntüleri de dava dosyasına eklenebilir. Ancak uygulamada sıkça rastladığımız, tanık beyanları ile isim değişikliği, eklemesi gerçekleştiğidir.

Yapmış olduğumuz açıklamaların tamamını çocuğa isim ekletme konusunda da geçerliliğini korumaktadır. Çocuğuna veya yeni doğan bebeğine isim ekletmek isteyen anne ve babaların da dava açma yoluna başvurması; haklı sebebin varlığını ispat etmesi şarttır.

Birden Fazla Kez İsim Değiştirme Ekletme Davası Açılabilir Mi?

İsim değiştirme ve ekletme taleplerinin artmasıyla beraber konuyla ilgili düzenleme gerçekleştirilmiştir. Geçmişte isim değiştirme ekletme davaları bir defaya mahsus açılabiliyordu. Ancak haklı nedenlere dayanan Anayasa Mahkemesi, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda bulunan bu hükmü iptal etti. Hükmün iptali ile birlikte isim ekletme davası veya değiştirme davası birden fazla kez açılabilir hale geldi. Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere ikinci kez dava açılmasında bu önemli olan farklı nedene dayanmaktır. Aynı nedene dayanarak ikinci kez dava açılması durumunda davanın reddi ile karşılaşmak söz konusu olabilir. Aynı zamanda dava açılmasına sebebiyet veren durumun ispatı da önemli olacaktır. Herhangi bir hak kaybı yaşamamak adına isim ekletme davası sürecinde avukattan hukuki destek alınmasını tavsiye ederiz.

İsim Ekletme Davası Ne Kadar Sürer?

İsim ekletme davası kaç ay sürer 2023? sorusunun yanıtı duruma göre değişiklik gösterir. Davanın hangi şehirde açıldığı, avukat ile temsil olup olmadığı bu açıdan önem taşır. Eğer avukat ile süreç yürütülmek isteniyorsa ortalama 3 ay içinde davanın sonuçlanması mümkündür. Avukat olmaksızın isim ekletme davası ortalama 6 ayda sonuçlanacaktır. Prosedürleri iyi bilen, sürecin sıkı takibini sağlayan ve hukuki bilgisi olan avukat, en kısa sürede sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

İsim Ekletme Davası Ücreti 2023

İsim ekletme davası ücreti 2023 yılı için İstanbul Barosu Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenmiştir. Avukat ile sürecin yürütülmesi isteniyorsa vekalet ücreti ödenmesi gerekecektir. Avukat ile temsil sağlanmayacaksa mahkeme masrafları kişiye ait olacaktır. Davanın usul hatası veya dilekçede yapılacak yanlışlar yüzünden reddedilme ihtimali olduğundan dolayı avukat ile temsil sağlanması en doğru tercihtir. İsim ekletme davası ücreti 2023 hakkında detaylı bilgi almak için iletişim numaramızdan bize ulaşabilir; online danışma formumuzu doldurabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.