Eski Eşin Soyadını Kullanma Davası

eski eşin soyadını kullanma, boşanma sonrasın eşin soyadını kullanma
eski eşin soyadını kullanma, boşanma sonrasın eşin soyadını kullanma

Son dönemlerde gündemde olan konulardan birisi de boşandıktan sonra eski eşin soyadını kullanmanın mümkün olup olmadığıdır. Medyanın da bir ünlünün talep etmesiyle gündemde tuttuğu bu konuya, makalemizde açıklık getireceğiz. Boşandıktan sonra eski eşin soyadını kullanma, ancak şartlar mevcutsa mümkündür. Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre; kadın, evlenme yoluyla kocasının soyadını kullanmaya başlamaktadır. Boşanma durumunda ise kadın, bekarlık soyadını geri alacaktır. Bazı hallerde ise kadın, boşanmasına rağmen eski eşinin soyadı kullanmayı istemektedir. İşte bu durumda eski eşin soyadını kullanma davası açılması şarttır.

Boşanma sonrası eşin soyadını kullanmak, sınırsız bir hak değildir. Eğer kanunda aranan şartlar varsa kadın, dava açarak boşandığı eşinin soyadını kullanmak için talepte bulunabilir. Boşanılan eşin soyadını kullanma davası şartları, dava açma süresi ve sonuçlanma süresi hakkında bilgi almak için makalemizi okuyabilirsiniz.

Eski Eşimin Soyadını Kullanmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Boşanma sonrası eşin soyadını kullanma, ancak dava açma yoluyla mümkündür. Boşanılan eşin soyadını kullanma, eski eşi de yakından ilgilendiren bir durumdur. Bu nedenle kanunda aranan şartlar varsa kadın, eski eşinin soyadını kullanabilir. Dava açma şartları, Türk Medeni Kanunu’nun 173.maddesinde belirtilmiştir. “Boşanan Kadının Kişisel Durumu” başlıklı maddeye göre eski eşin soyadını kullanma şartları şu şekildedir:

  • Kadın, boşandığı kocasının soyadı kullanmada menfaati bulunduğunu ortaya koymalıdır.
  • Kadın, eski eşinin soyadını kullanmasının eski eşe bir zarar vermeyeceğini ispatlamalıdır.

Boşandıktan sonra eski kocanın soyadını kullanma şartları mevcutsa, hakim kadının, kocasının soyadını taşımasına izin verebilir. Boşanma sonrası eşin soyadını kullanma talebi farklı nedenlerden dolayı karşımıza çıkmaktadır. Genellikle, evlilik sürecinde edinilen evrakların yenilenme zorluğundan dolayı boşanan kadın bu talepte bulunur. Yargıtay’a göre; üniversite diplomasında, yüksek lisans tezinde, sertifikalarda veya bankacılık gibi işlemlerde eşin soyadının kullanılmış olması, eski eşin soyadını kullanmada kadının menfaati olduğunu gösterir.

Eski eşimin soyadını kullanmak istiyorum.” diyen kadınlar menfaatleri olduğunu ve eski eşe zarar vermeyeceklerini ispat ederse dava olumlu sonuçlanacaktır. Boşanılan eşin soyadını taşımak için açılan davada davalı, eski eş olacaktır. Söz konusu davada görevli mahkeme ise, Aile Mahkemesi’dir.

Eski Eşin Soyadını Kullanma Davası İçin Süre Var Mıdır?

Boşandıktan sonra eşin soyadını kullanma, süresi içinde dava açılması halinde mümkündür. Dolayısıyla boşandıktan sonra eşinin soyismini kullanmak isteyen kadın, süre hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Eski eşin soyadını kullanma davasını açma süresi ise, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıldır. 1 yıllık süre içinde eski eşin soyadını taşıma davası açılmazsa, sonradan bu davayı açmak mümkün olmayacaktır. Dava açılsa dahi 1 yıllık sürenin aşıldığına dair itiraz ile karşılaşılacak; davanın reddi yönünde karar verilecektir.

Eski Eşin Soyadını Kullanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma sonrasında eski kocanın soyadını kullanma dava süresi değişiklik gösterir. Davanın hangi şehirde açıldığı, davalının itirazının olup olmadığı bu durumu etkileyen faktörlerdendir. Aynı zamanda avukat aracılığıyla davanın açılması, sürecin kısalmasında rol oynayacaktır. Boşanılan eşin soyadını kullanma davasının ne kadar sürede sonuçlanacağıyla ilgili bilgi için nüfus davaları avukatı ile görüşebilirsiniz.

Boşandığı Eşinin Soyadını Kullanmaktan Vazgeçme

Boşandığı eşinin soyadını kullanan kadın, bu kararından vazgeçebilir; bekarlık soyadını geri almak isteyebilir. Aynı şekilde soyadının kullanılmasına izin veren eş de bu kararından vazgeçebilir. Boşanılan eşin soyadını taşıma izninin kaldırılması, ancak dava yoluyla mümkündür.

Dava açıldığı sırada mevcut olan koşullar değişmiş ise eski eş, kadının menfaatinin ortada kalktığı gerekçesiyle dava açabilir. Böylece eski eşin soyadını kullanma izni kaldırılabilir.

Boşanılan eşin soyadını taşıma izninin kaldırılması davası kadın tarafından da açılabilir. Boşandığı eşinin soyadını kullanmaktan vazgeçme davasında, davalı olarak eski eş veya mirasçıları gösterilmelidir.

Boşanma sonrası eşin soyadını kullanma dilekçesi, dava süreci ve ücret hakkında detaylı bilgi için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.