Boşanma Dilekçesi Örneği 2021

boşanma dilekçesi örneği 2018
boşanma dilekçesi örneği 2018

Boşanma dilekçesi örneği 2021 aşağıda yer almaktadır. Ancak şunu vurgulamalıyız ki her duruma uygun bir dilekçenin var olması mümkün değildir. Bu bakımdan boşanma dilekçesinin de somut durumun niteliklerine uygun ve kişiye özel hazırlanması şarttır. Aynı zamanda boşanma dilekçesini hazırlamak hukuki bilgi ve tecrübeyi gerektirmektedir. Boşanma dilekçesi örneği 2021, tamamen fikir verme amacıyla hazırlanmıştır. Söz konusu dilekçenin, mutlaka boşanma avukatı tarafından kişiye özgü hazırlanması gerektiğini vurgulamak isteriz.

Boşanma Dilekçesi ve Anlaşmalı Boşanma

Boşanma davasının türüne göre hazırlanması gereken belgeler farklılık gösterecektir. Şöyle ki; anlaşmalı boşanma davası açılacaksa boşanma dilekçesinin yanı sıra anlaşmalı boşanma protokolü de hazırlanmalıdır. Tıpkı boşanma dilekçesinde olduğu gibi boşanma protokolünün de kişiye özgü hazırlanması büyük önem taşır. Boşanmak isteyen eşlerin irade beyanları,tazminat, nafaka, mal paylaşımı ve velayet konularında verdikleri kararlar boşanma protokolünde belirtilecektir.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği 2021 olarak yayınlanan dilekçelerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Boşanma dilekçesi örneği, kişinin aklında genel bir fikir oluşturması bakımından faydalıdır. Yani boşanmak isteyen kişi, dilekçede hangi konulara değinilmesi gerektiğini az çok öğrenmiş olacaktır. Anlaşmalı boşanma davası ve diğer aile hukuku konularında detaylı bilgi almak için aile hukuku avukatı ile irtibata geçilmelidir.

Boşanma Dilekçesi Örneği 2021

………  (  ). AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI: (Adı-Soyadı ve TC kimlik numarası)

VEKİLİ: ………………

DAVALI: (Adı-Soyadı, TC kimlik numarası ve adresi)

KONU: (Boşanma talebini içeren kısa bir açıklama)

AÇIKLAMALAR:

  1. (Kişinin hangi nedenlerden dolayı boşanmak istediğini içeren açıklamalar bu bölümde yer almalı. Yaşanan olaylar, açık ve net bir şekilde anlatılmalı.)
  2. (Gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra boşanma talebi ve diğer taleplere geçilmeli.)
  3. (Velayet Talebi)
  4. (Tedbir, İştirak, Yoksulluk Nafakası Talebi: Söz konusu nafakaların hangi miktarda istendiği açıkça yazılmalı.)
  5. (Maddi Tazminat Talebi: Tazminat talebi gerekçelendirilmeli. Davalıdan istenen tazminat miktarı belirtilmeli.)
  6. (Manevi Tazminat Talebi: Yukarıdaki gibi manevi tazminat talebi de gerekçelendirilerek talep edilmeli. Tazminat miktarı belirtilmeli.)
  7. (Koruma Tedbiri Talebi: Hangi nedenlerden dolayı koruma tedbiri talep edildiği açıklanmalı.)

HUKUKİ NEDENLER: ……….

DELİLLER: (Yasal delillerin yazılması gerekmektedir.)

NETİCE-İ TALEP: (Başta boşanma talebi yer almalı. Sonrasında ise somut olayın özelliklerine ve talep edilenlere göre bir sıralama yapılmalıdır.)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere aslında boşanma dilekçesi örneği 2021 olarak tek bir dilekçenin var olması mümkün değildir. Tekrar etmeliyiz ki yayınlamış olduğumuz boşanma dilekçesi örneği 2021, sadece fikir verme amacı içermektedir. Kişiler, mevcut örneğe bakarak dilekçede neleri talep edebileceği hakkında az çok fikir sahibi olabilir.

Kişiye ve mevcut duruma özel hazırlanacak boşanma dilekçesi ile ilgili detaylı bilgi için mutlaka boşanma ve aile hukuku avukatı ile görüşülmelidir. Boşanma dilekçesinin hazırlanması ücreti ve diğer konular hakkında bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.