Cinsiyet Değişikliği Tanıma Tenfiz

yurtdışı cinsiyet değişikliği tanıma tenfiz davası, yurtdışında cinsiyet değiştirme
yurtdışı cinsiyet değişikliği tanıma tenfiz davası, yurtdışında cinsiyet değiştirme

Yurtdışında cinsiyet değişikliği gerçekleştirilmesi halinde kişi eğer Türk vatandaşı ise bu durumun nüfus kayıtlarına geçmesi gerekmektedir. Şunu demek istiyoruz ki; kişinin cinsiyetinin ve adının değiştiğinin Türk makamları tarafından kaydedilmesi gerekmektedir. Aksi halde uzun vadede çok büyük sorunlar ile karşılaşmak söz konusu olacaktır. Yurtdışı cinsiyeti değişikliği tanıma tenfiz davası açarak Türk makamlarına bildirilir. Tanıma tenfiz davası, süreç, gerekli evraklar ve diğer konular hakkında bilgi için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Yurtdışında Cinsiyet Değişikliği Tanıma Tenfiz Davası

Tanıma tenfiz davası, yabancı mahkeme ilamlarının ülkemizde geçerli ve icra edilebilir olması açısından açılan davadır. Tanıma ve tenfiz davasına dair hükümler esas olarak Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun’da yer almaktadır. Bu kanunda yer almayan hükümler açısından ise TBK, TMK ve ilgili mevzuatlar tamamlayıcıdır.

Yurtdışında cinsiyet değiştirme işlemi, tanıma tenfiz davası açılarak ülkemizde geçerli ve icra edilebilir hale gelir. Şöyle ki; yabancı bir ülkede cinsiyet değiştiren Türk vatandaşı, Türk makamlarına bu durumu bildirmelidir. Cinsiyet değişikliği genellikle isim değişikliğini de beraberinde getirir. Bu durumda her iki değişikliğin de nüfus kayıtlarına işlenmesi şarttır. Ülkemizde cinsiyet değişikliği iki aşamalı gerçekleşmektedir. Öncelikle cinsiyet değiştirme davası açılır; ardından nüfus kayıtlarının değiştirilmesi için dava açılır. Ancak Türk vatandaşı bir kişi, yurtdışında cinsiyet değişikliği gerçekleştirdiyse ülkemizde tanıma tenfiz davası açarak tek bir dava ile tüm süreci tamamlayabilir. Böylece kişi, hem nüfus kayıtlarının değişmesini sağlar hem de yeni kimliğine kavuşabilir.

Yurtdışında cinsiyet değişikliği tanıma tenfiz davası bazı şartlara tabidir. Söz konusu şartlar, MÖHUK’ta belirtilmiştir. Tanıma tenfiz genel şartları hakkında bilgi almak için kırmızı yazıya tıklayarak makalemize ulaşabilirsiniz.

Cinsiyet Değişikliği Tanıma Tenfiz Davasının Tarafları

Cinsiyet değişikliğinin tanınması için açılacak olan davanın tarafları şu şekildedir: Söz konusu dava ile nüfus kayıtları değiştirilecek olduğundan davalı taraf nüfus müdürlüğü olacaktır. Davacı taraf ise kadından erkeğe veya erkekten kadına şeklinde değişiklik gerçekleştiren kişidir.

Cinsiyet Değişikliğinin Tanınması ve Tenfizi Zorunlu Mudur?

Yurtdışı cinsiyet değiştirme işleminin tanınması ve tenfizi zorunludur. Esasen kanunda böyle bir zorunluluk yoktur. Ancak cinsiyet değiştirme, çok önemli bir fiziki ve hukuki bir işlemdir. İlgili kurumların en kısa sürede resmi yollar ile bilgilendirilmesi olası problemlerin önlenmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de kişi, cinsiyet değişikliği tanıma tenfiz davası açmak suretiyle ilgili makamların bilgilendirilmesini sağlayacaktır.

Yurtdışında Cinsiyet Değiştirmenin Türkiye’de Tanınması Ne Kadar Sürer?

Yurtdışı cinsiyet değiştirme tanıma tenfiz davası ortalama 6 ay içinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu sürecin uzaması veya kısalması söz konusu olabilir. Dolayısıyla net bir süre vermemiz yerinde olmayacaktır. Evrakların eksiksiz hazırlanması, davanın açıldığı şehir, mahkemenin iş yükü ve benzeri hususlar yurtdışı cinsiyet değişikliği tanıma tenfiz dava sürecini doğrudan etkilemektedir. Sürecin olabildiğince hızlı ve eksiksiz işlemesi adına tanıma tenfiz davası avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilir; tanıma tenfiz avukatı ile görüşme sağlabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.