Youtube Video Silme ve Kaldırma 2020

youtube video silme, video kaldırma, istenmeyen video silme
youtube video silme, video kaldırma, istenmeyen video silme

Youtube video silme, günümüz koşulları göz önünde bulundurulduğunda hemen hemen herkesin ihtiyaç duyabileceği bir işlemdir. Youtube video kaldırma işleminin detaylarına geçmeden önce Youtube hakkında bilgi vermemiz faydalı olacaktır. Youtube, tüm dünyada kullanılan bir video paylaşım sitesidir. Dünya üzerindeki insanların Youtube’de günlük izlediği videoların toplam süresi ise 1 milyar saati aşmaktadır. Youtube, barındırdığı videolar ile en geniş video paylaşım ağına sahip web sitesi olma özelliğini korumaktadır.

Youtube kullanıcı oranındaki artış, denetleme mekanizmasındaki eksiklikler ve birçok faktör, Youtube video kaldırma işlemine önem kazandırmıştır. Her türlü içeriğin Youtube’da paylaşılabilmesi mümkün olup dakikalar içinde milyonlarca izleyiciye erişmek mümkündür. Özellikle sansasyonel nitelik taşıyan videoların izleyici sayısı çok daha hızlı artış göstermektedir. Örneğin; müstehcen içerikli videonun veya ifşa videosunun izleyici sayısı çok kolay artacaktır. Ayrıca Youtube videolarının Facebook gibi sosyal medya sitelerinde de paylaşılabiliyor olması izleyici oranının artmasında etkili bir faktördür.

Yukarıda açıkladığımız sebeplerden dolayı Youtube video kaldırma işlemi aslında hayati önem taşımaktadır. Düşünün ki bir müstehcen video, Youtube’da yayınlandı. Bu halde kişi, itibar kaybına uğrayacak ve durumun telafisi çok zor olacaktır. Youtube video kaldırma, karalama kampanyalarının önlenmesi, yalan haberlerin silinmesi amacıyla da gerçekleştirilmektedir. Youtube video silme 2020 yılında da önemini korumaktadır. “Youtube video nasıl silinir?” sorusunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Youtube Video Nasıl Silinir?

Youtube video silme işlemi 5651 sayılı Kanun kapsamında gerçekleştirilmektedir. Kanunun ilgili hükümlerine göre, bazı hallerde içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi mümkündür.

İçerik kaldırma işleminin gerçekleşmesi farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin; haber sitesinden haber kaldırma, internetten resim kaldırma veya Youtube video kaldırma. Her durum için izlenmesi mümkün olan alternatif hukuki yollar mevcuttur. Kanunda yer alan hükme göre, istenmeyen içeriğin kaldırılması için önce içerik sağlayıcısına başvurulmalıdır. İçerik sağlayıcı talebi reddeder veya cevap vermezse yer sağlayıcısına başvurulmalıdır. Bundan da olumlu yanıt alınamazsa Sulh Ceza Hakimliği’ne Youtube video silme talebinde bulunulmalıdır.

Youtube video kaldırma işleminin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için doğrudan hakimliğe başvuru yapılması mümkündür. Hazırlanacak içerik kaldırma dilekçesinde ilgili videoların URL’leri, video kaldırma gerekçeleri ve talepleri net bir şekilde belirtilmelidir. Özel hayatın gizliliğini ihlal durumu söz konusu ise Youtube video kaldırma işleminden evvel doğrudan tedbir talebinde de bulunulabilir. Daha sonrasında hakim tarafından Youtube video silme talebi değerlendirilecek ve karara varılacaktır. Video kaldırma talebi reddedildiği takdirde ise tedbir kaldırılacaktır.

Youtube Video Silme Ne Kadar Sürer?

Youtube video kaldırma işlemi, olabilecek en kısa sürede gerçekleşmelidir. Aksi halde doğacak maddi ve manevi zararların telafisi mümkün olmayacaktır. Video silme işlemi, bilişim avukatı ile ortalama 2 gün içerisinde gerçekleşecektir. Süreci etkileyen birtakım faktörler de bulunmaktadır. Ancak ortalama sürenin 2 gün olduğunu söylememiz mümkündür. Ancak bu sürenin uzaması söz konusu olabilir. Bilişim avukatı olmadan Youtube video silme işlemi ise daha uzun bir sürece yayılacaktır. Böyle durumlarda hızlı davranmak ve bir an evvel içeriği kaldırmak esas amaç olduğundan tavsiyemiz, bilişim avukatına danışılmasıdır.

Youtube Hangi Videolar Kaldırılır?

Youtube video silme işlemi şüphesiz ki her video açısından mümkün değildir. Haberleşme ve ifade özgürlüğü içerisinde kalan videoların kaldırılması söz konusu olmayacaktır. Youtube video silme işlemine konu olacak içerikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Konusu suç teşkil eden videolar,
  • Özel hayatın gizliliğini ihlal eden videolar,
  • Kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan videolar,
  • Kamu düzeni ve güvenliği açısından tehlike arz eden videolar.

Video kaldırma talebi ise gerçek ve tüzel kişiler, kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilebilir. Yani bir marka, hakkında başlatılan karalama kampanyasına dair Youtube videolarının kaldırılmasını talep edebilecektir. Yalan haberlerden oluşturulmuş, iftira niteliği taşıyan veya hakaret içerikli videoların da Youtube’dan sorunsuz bir şekilde kaldırılması mümkündür.

Youtube Müstehcen Video Kaldırma

Youtube müstehcen video kaldırma ayrıca önem taşıyan bir konudur. Müstehcen videoların silinmesi, kişilerin prestijleri, saygınlıkları ve diğer birçok açıdan önem arz eder. Bu sebeple Youtube müstehcen video silme işleminin çok daha hızlı gerçekleşmesi gerekecektir. Kaybedilecek her saniye, kişinin aile hayatına, mesleğine ve prestijine zarar verecektir. Youtube müstehcen video kaldırma için izlenmesi mümkün alternatif hukuki yollar vardır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için mutlaka bilişim hukuku alanında çalışan avukat ile görüşülmelidir.

Youtube Video Kaldırmada Bilişim Avukatının Rolü

Kişi ve kurumların online itibar yönetiminin sağlanmasında büyük bir yere sahip Youtube video silme işlemi, bilişim avukatının çalışma alanını oluşturmaktadır. Kişiler, genellikle internet ortamında kendileri hakkında izinsiz paylaşılan içerikleri gördüklerinde ne yapacaklarını bilememekte, panik olmaktadırlar. Bu durumda panik yapmak, zaman kaybına uğramaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Kişilik haklarını ihlal eden, izin paylaşılan videoyu kaldırmak mümkündür. Yalnızca video değil; diğer içeriklerin de silinmesi kanunen mümkündür. Bu konuda bilişim avukatının rolü yadsınamayacak derecede fazladır. Bilişim avukatı, hukuki bilgisinin yanı sıra teknik bilgiye de sahiptir. Dolayısıyla müvekkilinin sorununu doğru tespit edecek ve kendisine uygun çözüm önerilerini sunacaktır. Youtube video silme ve online itibar yönetiminin sağlanmasında kesinlikle avukat desteği alınmalıdır. Aksi halde mevcut içerikler, telafisi imkansız zararlara yol açacaktır. Youtube video silme 2020 ‘de nasıl gerçekleşir?, İzlenecek yollar nelerdir? sorularının cevabını ve daha fazlasını öğrenmek için bilişim avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.