Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

destekten yoksun kalma tazminatı nedir
destekten yoksun kalma tazminatı nedir

Destekten yoksun kalma tazminatı, iş kazası sonucunda yaşamını yitiren kişinin hayattayken maddi destek sağladığı kişiler tarafından talep edilebilen tazminat türüdür. Destekten yoksun kalma sebebiyle alınacak tazminat, trafik kazası veya iş kazasının ölümle sonuçlanması halinde talep edilebilir. Ancak biz bu makalemizde iş hukukunu ilgilendiren destekten yoksun kalma tazminatı üzerinde duracağız.

Destekten yoksun kalma tazminatı, ölümle sonuçlanan iş kazası sonucunda talep edilmesi mümkün olan tazminat türüdür. Destekten yoksun kalma tazminatı, maddi tazminat ve manevi tazminat olarak aynı anda istenebilir. Söz konusu tazminat, halk arasında ‘kan parası’ olarak da bilinir. Destekten yoksun kalma tazminatının alınabilmesi için ölenin, hayattayken kişilere destekte bulunuyor olması gerekmektedir. Bu destek maddi olabileceği gibi hizmet veya farklı şekillerde de olabilir.

Destekten yoksun kalma tazminatı, ancak belirli kişiler tarafından talep edilebilir. Destekten yoksun kalma tazminat davasını kimlerin açabileceğini, dava açma süresini, davada görevli ve yetkili mahkemeyi yazımızın diğer başlıklarında açıklayacağız.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davasını Kimler Açabilir?

Destekten yoksun kalma tazminatını ölen kişinin hayattayken maddi destek olduğu kişiler alabilir. Bu nedenle vefat eden kişi daha hayattayken ondan maddi destek almayan kişi, destekten yoksun kalma tazminatı alamayacaktır.

Ölen kişiden daha hayattayken maddi destek aldığını söyleyen kişi, herhangi birisi olabilir. Ancak uygulamada sıkça aile bireylerinin destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulundukları görülmektedir. Ölen kişiden hayattayken maddi destek aldığını iddia eden şahıs, bunu ispat etmekle yükümlü olacaktır.

Ancak bazı kişilerin ölen kimse daha hayattayken ondan destek aldığına dair karine mevcuttur. Bu durumda destek alındığına dair ispat edilecek herhangi bir husus bulunmaktadır. Hayatın olağan akışı çerçevesinde eşlerin birbirlerine, anne ve babanın çocuklarına, çocukların ise anne ve babalarına destek oldukları karine olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla iş kazası sonucunda eşi yaşamını yitiren bir kişi, destekten yoksun kalma tazminatı davası açacak ve ‘destek’ unsurunu ispatlamasına gerek olmayacaktır.

Ancak; karinenin aksini ispat mümkündür. Bu durumda davalı, eşlerin birbirlerine hayattayken destek olmadıklarını ispat ederek destekten yoksun kalma tazminatından kurtulabilecektir. Destekten yoksun kalma tazminat davası, tecrübe, hukuki bilgi ve titizliği bir arada gerektirmektedir. Herhangi bir hak kaybı yaşanmaması ve kısa sürede sonuç alınması adına mutlaka iş hukuku avukatından destek alınmalıdır.

 Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Açma Süresi

Söz konusu tazminat davasında sürelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Süresinde dava açılmadığı takdirde hak kayıpları yaşanması söz konusu olacaktır. Destekten yoksun kalma nedeniyle tazminat davası açılması için Türk Borçlar Kanunu’nda 2 yıllık süre öngörülmüştür. Şöyle ki bu süre, zararın ve tazminat yükümlüsünün öğrenilmesinden itibaren işlemeye başlayacaktır.Ancak bu süre her halde 10 yıllık zamanaşımı süresini aşamayacaktır. Yani zarar ve tazminat yükümlüsü 10 yıl geçtikten sonra öğrenilmişse destekten yoksun kalma tazminatı alınamayacaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Görevli Ve Yetkili Mahkeme

İş kazası sebebiyle maddi ve manevi tazminat davasında görevli mahkeme, İş Mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise birden fazla olabilecektir. Davalı işyerinin merkezinin bulunduğu veya şubesinin bulunduğu yerde dava açılması mümkündür.  Ayrıca zarar görenin yerleşim yeri mahkemesi de yetkili olacaktır.

Destekten yoksun kalma tazminat davasının görevli ve yetkili mahkemede açılması zaman kaybının yaşanmaması adına çok önemlidir.Tazminat davası, bir tazminat davası olma niteliğinden dolayı haksız fiil hükümleri uygulama alanı bulacaktır. Haksız fiil hükümleri çerçevesinde zararın gerçekleştiği yer mahkemesinde dava açılması da mümkündür. Neticede karşımıza birden fazla seçeneğin olduğunu söyleyebiliriz.

Ölümle sonuçlanan iş kazası neticesinde destekten yoksun kalma sebebiyle tazminatı davası açmak isteyen kişiler, mutlaka işçi avukatına danışmalıdır. Destekten yoksun kalma tazminatı kimden ne istenir? Nasıl hesaplanır? ve diğer sorularınız için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.