İddet Süresi Hesaplama

iddet süresi hesaplama, iddet müddetinin kaldırılması için gerekli evraklar, iddet davası ücreti 2018
iddet süresi hesaplama, iddet müddetinin kaldırılması için gerekli evraklar, iddet davası ücreti 2018

İddet süresi hesaplama, iddet müddetinin kaldırılmasını isteyen kişilerin en çok merak ettiği konudur. İddet müddeti hesaplama, Türk Medeni Kanunu m.132 hükmü çerçevesinde gerçekleştirilir. İlgili madde hükmüne göre; evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün içinde kadının yeniden evlenmesi mümkün değildir. Dolayısıyla iddet süresi hesaplamada bu 300 gün göz önünde bulundurulacaktır. Fakat burada cevaplanması gereken soru şudur; evlilik ne zaman sona erer?

  • Boşanma,
  • Eşlerden birinin ölümü,
  • Eşlerden birinin gaipliğine karar verilmesi evliliği sona erdiren durumlardan bir kısmıdır.

Uygulamada genellikle boşanma sebebiyle evliliğin sona erdiği görülmektedir. İşte bu halde iddet süresi hesaplama konusuna dikkat edilmesi gerekecektir.

İddet Süresi Hesaplama

İddet süresi ne zaman başlar? sorusunun yanıtı, iddet müddeti hesaplamada önem taşır. Boşanma halinde iddet süresi hesaplaması için boşanma kararının verildiği tarih dikkate alınmayacaktır. İddet müddeti hesaplamada önemli olan boşanma kararının kesinleştiği tarihtir. İddet süresi hesaplama, boşanma kararının kesinleştiğinden tarihten itibaren başlayacaktır. Örneğin; bir kadın 20.02.2018 tarihinde boşanmış ve bu karar 25.03.2018 tarihinde kesinleşmiş olsun. 25.03.2018 tarihinden itibaren iddet müddeti 300 gün olacaktır.

İddet müddeti mahkemesi ne kadar sürer? sorusuna yanıt bulmak ve daha fazla bilgi edinmek için İddet müddetinin kaldırılması davası başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İddet Süresinin Kaldırılması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilindiği üzere erkekte iddet süresi yoktur. İlgili düzenleme yalnızca kadın bakımından geçerlidir. Bazı hallerde boşanan kadın, iddet müddetinin dolmasını beklemek istemez. İşte bu halde iddet süresinin kaldırılması için dava açılması gerekecektir. Eğer süre olmamışsa veya boşanılan eşle yeniden evlenme durumu söz konusu değilse ancak dava açılarak iddet süresi kaldırılabilecektir.

İddet süresi hesaplama kadar gerekli evrak listesi de önemlidir. Dava açarak iddet müddetinin kaldırılması için gerekli olan evraklar: Dava dilekçesi, boşanma dava dosyası ve doktor raporudur. Davanın kısa sürede sonuç vermesi, ancak boşanma avukatı ile mümkündür. Kısa sürede istenilen sonuca ulaşmak için mutlaka aile hukuku avukatı tarafından evraklar hazırlanmalı ve dava açılmalıdır.

İddet Davası Ücreti 2023

Tarafımıza sıkça iletilen sorulardan birisi de “İddet müddeti davası kaç para?” sorusudur. Bizim tavsiyemiz, davada usuli hatalar yapılmaması, zaman kaybı ve maddi kayıplar yaşanmaması adına avukatla temsilin sağlanmasıdır. Bu halde iddet davası ücreti 2023 yılı için İstanbul Barosu Asgari Ücret Tarifesi’ne göre belirlenecektir. İddet davası ücreti 2023 yılı için belirlenmiştir. Ancak iddet süresi kaldırma ücreti değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla iddet süresi kaldırma ücreti hakkında en doğru bilgiyi almak için boşanma ve aile hukuku avukatı ile görüşülmesi doğru bir tercih olacaktır. İddet süresi hesaplama ve diğer konular hakkındaki sorularınız için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.