Nafaka Kalkıyor Mu 2021?

nafaka kalkıyor mu 2018,yeni nafaka yasası 2018
nafaka kalkıyor mu 2018,yeni nafaka yasası 2018

Nafaka kalkıyor mu 2021? sorusu, özellikle son dönemlerde cevabı en çok merak edilen sorudur. Bilindiği üzere boşanma davası neticesinde yoksulluk nafakasına hükmedilmesi mümkündür. Yoksulluk nafakasının miktarı ise, eşlerin ekonomik durumu ve kusur oranlarına göre değişmektedir. Nafakanın azaltılması veya nafakanın artırılması dava açılması durumunda mümkündür. Ancak mevcut hukuk sistemimizde süresiz nafaka anlayışı benimsenmiştir. Türk Medeni Kanunu‘nun 175.maddesi şu şekildedir: “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak
koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. “Bu bağlamda boşanma neticesinde eşlerden birisi, diğerine ömür boyu nafaka ödemekle yükümlü olabilecektir. Ancak bazı durumlarda ömür boyu nafakaya son verilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için boşanma davasında nafaka adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İstisnai durumlar saklı kalmak üzere kural olarak ömür boyu nafaka ödenmektedir. Ancak son dönemlerde sıkça “Nafaka kalkıyor mu 2021?”, “Yeni nafaka yasası 2021” gibi söylemler dolaşmaktadır. Şunu belirtmeliyiz ki yeni düzenleme ile nafaka tamamen kaldırılmıyor. Fakat ömür boyu nafaka ödemekten doğan mağduriyetlerin giderilmesi adına Adalet Bakanlığı, ömür boyu nafakaya son vermek üzere düzenlemeler gerçekleştirmektedir. Bu düzenlemeler ile süresiz nafaka kalkıyor; süreli nafaka geliyor.

Ömür boyu nafaka kalkıyor mu 2021?” sorusuna evet cevabını vermemiz mümkündür. Yeni nafaka yasası  2021 ile ömür boyu nafaka sınırlandırılacaktır. Şöyle ki; şimdiye kadar gerçekleşen boşanmaları düşünelim.2 yıl evli kalmış kişi de 15 yıl evli kalmış kişi de boşandığı takdirde süre sınırlaması olmaksızın nafaka yükümlüsü olmaktadır. Nafaka ile ilgili son değişiklikler 2021 çerçevesinde bu adaletsizliğin önüne geçilecek; ömür boyu nafakaya son verilecektir.

Yeni nafaka yasası 2021, şüphesiz ki nafaka alan eşin haklarını ve menfaatlerini göz ardı etmeyecek şekilde düzenlenmektedir. Özellikle birçok kadın örgütü ömür boyu nafakaya son verilmesine olumsuz tepki göstermiştir. Ancak nafaka ile ilgili son değişiklikler 2021 adaletsizlik değil; aksine daha adil bir ortam kurulmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda nafaka kalkıyor mu 2021? sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: Tahminimizce süresiz nafaka 2021 senesi içinde kaldırılacak; yeni düzenleme uygulamaya konulacaktır.

NAFAKA YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK 2021?

Ömür boyu nafaka kalkıyor mu 2021?” sorusunun cevabı evet olmakla beraber henüz yürürlükte bir düzenleme mevcut değildir. Adalet Bakanlığı, yeni nafaka yasası üzerinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmektedir. Şu anki mevcut bilgilere göre nafaka ile ilgili değişikler 2021 senesi içerisinde tamamlanacaktır. Halk arasında yeni nafaka yasası 2021 olarak bilinen düzenlemeye göre, nafakanın ödenme süresinin belirlenmesinde birtakım hususlar değerlendirilecektir. Bunlar;

  • Eşlerin evli kalma süresi,
  • Nafaka talep eden eşin boşanmadaki kusur oranı, (Kusur %50’nin üzerindeyse nafakaya hükmedilmeyecektir.)
  • Nafaka alacak olan eşin yaşı,
  • Nafaka alacak olan eşin gelir durumu,
  • Müşterek çocuğun olup olmaması.

Nafaka kalkıyor mu 2021? sorusunun cevabını şu şekilde belirtebiliriz:Yukarıda belirttiğimiz hususlar değerlendirilecek ve boşanma neticesinde 3 yıl veya 5 yıl gibi sürelerle nafaka ödenmesine karar verilecektir. Dolayısıyla nafakanın tamamen kaldırılması gibi bir düzenleme yapılmayacaktır. Yalnızca nafaka ödeme süresi, saydığımız koşullara göre değişiklik gösterecektir. Ancak Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen hususlar mevcutsa nafakanın kaldırılması mümkün olacaktır. Örneğin; nafaka alacaklısının yeniden evlenmesi.

Yeni Nafaka Yasası 2021 Son Durum

Yeni yasada nafaka ödeme süresinin ne kadar olacağıyla ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Nafaka çalıştayında konuyla ilgili 5 farklı öneri ortaya çıkmıştır.  “Ömür boyu nafakaya son verilecek mi?” sorusunun yanıtını bekleyenler için şu an hala net bir sonuç olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Çalıştayda nafakaya süre sınırlamasıyla ilgili olarak ortaya çıkan 5 farklı görüş şu şekildedir:

  1. Ömür boyu nafaka devam etmeli,
  2. Alt ve üst sınır koymadan nafaka ödeme süresinin hakimin takdirine bırakılmalı,
  3. 2 yıldan az olmamak kaydı ile evlilik süresinin yarısını geçmeyecek şekilde hakim tarafından belirlenmesi,
  4. Nafaka ödeme süresi 1 yıldan az 5 yıldan fazla olmamalı,
  5. Evli kalınan süreye bakılmaksızın üst sınır konulmalı.

Görüldüğü üzere aslında nafaka kanunu değişiyor. Ancak söz konusu değişiklik ile ilgili henüz net bir sonuca varılmadı. Yeni nafaka yasası yürürlüğe girdiği anda web sitemiz üzerinden bilgilendirme yapacağız.

ÖMÜR BOYU NAFAKA KALKIYOR MU2021?

Nafaka kalkıyor mu? sorusunun cevabını açıklamıştık.Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere asla nafaka ödenmeyecek gibi bir durum söz konusu değil. Nafaka ile ilgili son değişiklikler 2021 ile yalnızca ömür boyu nafakaya son verilecektir. Nafaka süresinin sınırlandırılması için çalışmalar devam etmektedir. Uygulamada henüz bir değişiklik mevcut değildir. Yeni düzenleme uygulamaya konduğu anda sayfamız üzerinden bilgilendirme gerçekleştireceğiz. Nafaka kalkıyor mu? ve diğer aile hukuku konularıyla ilgili detaylı bilgi için boşanma avukatı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.