Sigortalı Çalışan Kadın Nafaka Alabilir Mi?

sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir mi, asgari ücret alan kadına nafaka
sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir mi, asgari ücret alan kadına nafaka

Sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir mi 2021? sorusu son günlerde merak edilen boşanma ve aile hukuku konuları arasında yer almaktadır. Pek çok kişi, sigortalı çalışan kadın nafaka alamaz düşüncesine sahiptir. Ancak sigortalı çalışan kadın  nafaka alamaz düşüncesi tamamen yanlıştır. Çünkü sigortalı çalışan kadın nafaka, yani yoksulluk nafakası alabilir. Yoksulluk nafakası, boşanma davası sonucunda eşlerden birinin ekonomik durumunda gerçekleşecek ani değişimi önlemek amacıyla verilen nafakadır. Dolayısıyla sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir mi 2021? sorusu somut vakıanın özelliklerine göre cevaplandırılmalıdır.

Sigortalı Çalışan Kadın Nafaka Alabilir Mi 2021?

Sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir diye yukarıda belirtmiştik. Hatta Yargıtay’ın da çalışan kadın nafaka alabilir konusuyla ilgili birçok kararı mevcuttur. İster asgari ücretle çalışıyor olsun isterse emeklilik maaşı vs. alıyor olsun, şartlar mevcutsa çalışan kadın nafaka alabilir. Yani memur olan eşe nafaka ödenir mi? sorusunun cevabı da bu noktada evet olabilecektir.

Yoksulluk nafakası alabilmenin en temel şartlarını kısaca şu şekilde belirtebiliriz:

  • Boşanma ile kadının yoksulluğa düşecek olması,
  • Boşanmada kadının kusurunun erkekten daha ağır olmaması,
  • Kadının nafaka talebinde bulunması.

Yoksulluk nafakasına ‘taleple bağlılık ilkesi’ gereğince hakim kendiliğinden hükmetmeyecektir. Ancak iştirak nafakası durum tam tersidir. Bu nedenle boşanma davası sürecinde veya boşandıktan sonra 1 yıl içinde kadının yoksulluk nafakası talebinde bulunması gerekmektedir. Buna dair hüküm ise Türk Medeni Kanunu m.178’de yer almaktadır. Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra 1 yıl geçmişse ve nafaka talep edilmemişse kadın, nafaka talep etme hakkını kaybedecektir.

Sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir mi? sorusuna açıklık getirmiş olmakla beraber ne kadar nafaka alacağı, tamamen somut olayın özelliklerine bağlıdır. Eşlerin ekonomik durumları, sigortalı çalışan kadın nafaka miktarının belirlenmesinde büyük rol oynar. Ayrıca yapılacak olan yeni düzenleme ile nafaka ödeme süresine sınırlama da getirilecektir. Bu konudaki en güncel gelişmelerden haberdar olmak için “Nafaka kalkıyor mu?” adlı yazımızı okuyabilir; bilgi edinebilirsiniz.

Nafaka ücretleri 2021 dendiği zaman net bir rakam vermemiz kesinlikle mümkün değildir. Tarafımıza sıkça, nafakanın ne kadar olduğu sorusu ulaşmaktadır. Ancak nafaka miktarı ile ilgili bir açıklamada bulunmamız söz konusu olamaz. Halk tarafından kullanılan adıyla “nafaka ücretleri 2021” tamamen somut olayın özelliklerine göre hakim tarafından belirlenecektir.

Nafaka Alan Kadın Çalışmaya Başlarsa Nafaka Kesilir Mi?

Tarafımıza en sık ulaşan sorulardan birisi de; nafaka alan kadın çalışmaya başlarsa nafaka kesilir mi? sorusudur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere, bu tamamen somut durumun özellikleriyle alakalıdır. Sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir veya asgari ücret alan kadına nafaka verilmesi mümkündür. Bu durumun önünde herhangi bir engel yoktur. Önemli olan, kanuni şartların sağlanmış olmasıdır. Elbette her ikisi taraf da memursa veya asgari ücretle yaşamını idame ettiriyorsa çalışan kadına nafaka verilme ihtimali yok denecek kadar az olacaktır. Ancak sigortalı işe girince nafaka kesilir diye bir kanaate varmamız kesinlikle doğru olmayacaktır.

Sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir mi 2021? Sigortalı işe girince nafaka kesilir mi? ve diğer sorularınız için boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece mevcut durumunuz hakkında en doğru bilgiye erişebilirsiniz.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Nafaka Alabilir Mi?

Halk arasında yaygın olarak bilinen yanlışlardan birisi de boşanma davasını kadının açması durumunda nafaka alamayacağıdır. Boşanma davasını kadın açarsa nafaka alabilir mi? sorusuna evet yanıtını vermemiz doğru olacaktır.

Yoksulluk nafakasına hükmedilmesi için çekişmeli boşanma davasını kimin açtığı önem taşımaz. Önemli olan boşanma davasının esasıdır.  Dava sonucunda kadın yoksulluğa düşecekse, kusur oranı erkeğin kusur oranından az ise, nafakaya hükmedilmesinde hiçbir kanuni engel yoktur. Bu durumda asgari ücretle ve/veya sigortalı çalışan kadın nafaka alabilecektir.

Sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir mi 2021? Nafaka ne zaman düşer? Sigortalı işe girince nafaka kesilir mi? Çocuğu olmayan kadın nafaka alabilir mi? sorularının cevapları ve daha fazlası için aile hukuku avukatı ile görüşülmesini tavsiye ederiz. İletişim bölümünden bize ulaşarak hukuki sorununuzla ilgili görüşme sağlayabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.