Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

aldatan eş ne kadar tazminat öder, aldatan kadın tazminat alabilir mi,aldatan kadın nafaka alabilir mi
aldatan eş ne kadar tazminat öder, aldatan kadın tazminat alabilir mi,aldatan kadın nafaka alabilir mi

Aldatan eş ne kadar tazminat öder?sorusu aldatma nedeniyle boşanma davası açılması halinde önem taşır. Aldatan eş ne kadar tazminat öder? sorusunun yanıtını verirken birçok unsuru göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Fakat bunun öncesinde boşanma davası hakkında kısaca bilgi vermemiz faydalı olacaktır.

Aldatan eş ne kadar tazminat öder? konusu boşanma davası ile doğrudan ilişkilidir.Bilindiği üzere boşanma davası açabilmek için Türk Medeni Kanunu’dan yer alan boşanma nedenlerinden en az birine dayanmak gerekmektedir. Zina (aldatma) ise TMK’da yer alan özel boşanma nedenleri arasında sayılmaktadır. Zina sebebiyle boşanma davasını kadın veya erkek açabilir. Aldatan taraf erkek olabileceği gibi kadın da olabilir. Eğer aldatılan taraf kadın ise bu durumda aldatılan kadının hakları üzerinde durmamız gerekecektir. Ancak tersi bir durumla karşılaşmamız da mümkündür.

Aldatılan eş ne kadar tazminat öder? Aldatma tazminat miktarını belirleyen pek çok unsur  vardır. Bunlardan bazıları:

  • Eşlerin evlilik süresi,
  • Müşterek çocuk veya çocukların varlığı,
  • Tarafların ekonomik durumu,
  • Somut olayın diğer özellikleri (aldatan eşin başkasından çocuğu olup olmaması gibi)

Aldatma tazminat miktarı hakkında net bir rakam vermemiz mümkün değildir. Ancak medyaya da yansımış bir haberle konuyu örneklendirmemiz mümkündür. Eşinin kendisini aldattığı eve gelen nüfus geç kayıt belgesiyle öğrenen bir kadın zina nedeniyle boşanma davası açmıştır. Yani eşinin, bir başkasından çocuğu olmuştur. 4 milyon tazminat talebinde bulunan kadın, dava sonucunda 300 bin TL  tazminata hak kazanmıştır.

Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Bu soruyu yanıtlarken mutlaka detaylı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususların değerlendirilmesi çerçevesinde aldatan eşin ne kadar tazminat ödeyeceği konusunda genel bir tahmin yürütmek mümkündür. Aldatmada tazminat miktarı ile ilgili en doğru bilgi için boşanma avukatı ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Aldatan Kadın Tazminat Alabilir Mi?

Aldatan kadın tazminat alabilir mi?sorusu tarafımıza ulaşan sorular arasındadır. Ancak aldatan kadın boşanma davasında maddi manevi tazminat alamaz. Fakat buna rağmen çok nadirde olsa bazı boşanma davalarında aldatan kadının tazminat aldığı görülmüştür. Fakat belirttiğimiz üzere aldatan kadının tazminat alması durumuna çok nadir rastlanmaktadır. Şüphesiz ki somut olayın özellikleri, aldatan kadının tazminat almasına elverişli olmuştur. Aldatan kadın tazminat alabilir mi? sorusunun somut duruma göre kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi için mutlaka avukat desteği alınmalıdır.

Aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılıp açılamayacağı ise ayrı olarak değerlendirilmesi gereken bir konudur. Gündemin önemli hukuki konularından biri olan aldatan eşin sevgilisine tazminat davası açılabilir mi? sorusunun cevabı için makalemizi okuyabilirsiniz.

Aldatan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Aldatan kadın nafaka alabilir mi? Bu soruyu yanıtlarken kesin bir dille “hayır” yanıtını vermemiz mümkündür. Boşanma davasında nafaka, eşlerin kusur oranlarına göre belirlenir. Kusursuz veya daha az kusurlu eşin yoksulluk nafakası alması mümkündür. Ancak aldatan kadın bu nedenle açılacak çekişmeli boşanma davasında kusurlu taraf olacaktır. Dolayısıyla aldatan eş nafaka alabilir mi? sorusuna kesin bir dille hayır yanıtını verebiliriz.

Aldatan Kadın Çocuğun Velayetini Alabilir Mi?

Aldatan eş ne kadar tazminat öder sorusu kadar yanıtı merak edilen bir başka soru daha vardır. Aldatan kadın çocuğun velayetini alabilir mi? Bu soruyu yanıtlarken değerlendirilmesi gereken birçok kriter vardır. Aldatan kadının çocuğun velayetini aldığı görülmüştür. Aldatan kadın asla çocuğun velayetini alamaz diye kesin bir kanıya varmamız mümkün değildir. Aldatan kadın çocuğun velayetini alabilir mi konusu aile hukukunun en hassas konularındandır. Dolayısıyla aldatan kadının çocuğun velayeti nasıl alabileceğiyle ilgili boşanma avukatı ile görüşülmesi doğru bilginin alınması açısından büyük önem taşır.

Bu makalemizde aldatan eş ne kadar tazminat öder?, aldatan kadın tazminat alabilir mi?, aldatan kadın nafaka alabilir mi? Aldatan kocaya tazminat davası açılabilir mi? ve aldatan kadın çocuğun velayetini alabilir mi? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Merak ettiğiniz konular hakkında bilgi almak için yorum yazabilir veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.