Deport Cezasına İtiraz 2023

deport cezasına itiraz,sınır dışı edilme cezasına itiraz
deport cezasına itiraz,sınır dışı edilme cezasına itiraz

Deport cezasına itiraz (deport cezasının kaldırılması) işleminin nasıl gerçekleşeceğini açıklamadan önce ‘deport’ kavramını açıklamamız doğru olacaktır. Deport, Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu kişinin kanuni yükümlülüklere aykırı davranması nedeniyle sınır dışı edilmesi durumudur. Deport cezası neticesinde yabancı uyruklu kişi sınır dışı edilecek ve hakkında Türkiye’ye giriş yasağı konacaktır. Deport cezası kapsamında giriş yasağının ne kadar sürede olacağı sınır dışı etme nedenlerine göre farklılık gösterecektir.

Deport cezasına itiraz, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hükümlerince mümkündür. Deport cezasının kaldırılmasında, sınır dışı edilme sebebi büyük rol oynar. Uygulamada sıklıkla vize süresinin aşılması veya oturma izninin dolması nedeniyle yabancı uyruklu kişiler hakkında deport kararı verildiği görülmektedir. Ayrıca fuhuştan deport, sahte evlilik nedeniyle deport da sıkça karşılaşılan durumlar arasındadır. Her sınır dışı etme nedeninin bir tahdit kodu bulunmaktadır. Örneğin; sahte evlilik nedeniyle deport kararı verilmesi halinde V70 tahdit kodu ile sınırdışı etme söz konusu olacaktır.

Deport Cezası Nasıl Kaldırılır?

Deport cezasına itiraz için izlenecek olan aşamalar birden fazladır. Şöyle ki; yalnızca dava açmak yeterli olmayacak; ilgili yerlere bildirimde bulunmak, itirazları sunmak, hatta gerekli durumlarda Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak gerekecektir. Bu nedenle deport cezasının kaldırılması ancak bir avukat tarafından gerçekleştirilebilecektir. Deport cezasına itiraz, yabancılar hukuku avukatının çalışma alanını oluşturmaktadır.

Deport Cezasına İtiraz Usulü Nasıldır?

Deport cezasının kaldırılması, 6458 sayılı Kanun hükümlerince mümkündür. Deport cezasının kaldırılması için kararın yabancıya veya avukatına tebliğ edilmesinden itibaren 7 gün içinde İdare Mahkemesi’nde iptal davası açılması gerekmektedir. Açılacak iptal davası deport cezasına itiraz ederek sınır dışı etme kararının kaldırılması mümkündür.

Deport cezası ile birlikte uygulamada çoğunlukla idari gözetim kararı da verilmektedir. Bu durumda yabancı, Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilecektir. Örneğin; İstanbul’da bulunan ve oturma izni ihlali nedeniyle hakkında deport cezası verilen yabancı, cinsiyetine göre Silivri ya da Çatalca Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilecektir. Kadınlar Silivri, erkekler ise Çatalca’daki geri gönderme merkezine gönderilmektedir. Yabancı uyruklu kişi, sınır dışı etme işlemleri tamamlanıncaya kadar bu merkezde tutulacaktır. Eğer süresi içinde iptal davası açılmışsa kural olarak dava sonuçlanıncaya kadar yabancı, merkezde tutulacaktır. Ancak idari gözetim kararına itiraz edilmesi de mümkündür. İdari gözetim kararına itirazın kabul edilmesi durumunda yabancı uyruklu kişi serbest kalacaktır. Bu halde kural olarak iptal davası sonuçlanıncaya kadar yabancı uyruklu hakkında sınır dışı etme işlemi yapılmayacaktır.

Deport cezasına itiraz edilmesinde en önemli husus, sınır dışı edilme sebebidir. Sınır dışı etme nedenlerine bağlı olarak yapılması gereken işlemler değişiklik gösterecektir. Deport cezasının kaldırılmasında izlenecek prosedür ile ilgili detaylı bilgi için mutlaka deport kaldırma avukatına danışılmalıdır.

Deport Cezasına İtiraz Edilmezse Ne Olur?

Deport cezasına itiraz edilmediği takdirde sınırdışı edilme söz konusu olacaktır. Ancak bazı durumlarda yabancı uyruklu kişi deport edilmiş olsa dahi Türkiye’ye yeniden giriş yapabilir. Bunun için izlenecek alternatif yollar mevcuttur. Alternatif yollara başvurularak Türkiye’ye giriş yasağının kaldırılması mümkündür. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için deport cezasını kaldırma avukatı ile iletişime geçmelisiniz.

Deport Cezası Hesaplama 2023

Tarafımıza sıkça ulaşan sorulardan birisi de vize ihlali sebebiyle ödenecek para cezasının ne kadar olduğudur. Uygulamada sıkça deport cezası parası olarak da bilinmektedir. Deport cezası kaç para 2020? sorusunu bizim yanıtlamamız mümkün değildir. Türkmenistan deport cezası, Azerbaycan deport cezası farklılık göstereceği gibi deport nedeni de para cezasını etkileyecektir. Deport cezası hesaplama, havaalanlarında veya sınır kapılarında gerçekleştirilmektedir.

Deport Cezasının Kaldırılmasında Avukatın Önemi

Deport cezasının kaldırılmasında avukatın önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Yabancılar hukuku, deport cezasına itiraz edilmesi için öncelikle dilekçeyi hazırlayacak ve iptal davasını açacaktır. Deport kararına itiraz dilekçesinin profesyonel anlamda hizmet veren avukat tarafından hazırlanması, süreci büyük ölçüde etkileyecektir. Ayrıca idari gözetim kararının kaldırılması, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile iletişime geçilmesi gibi konular, yabancılar hukuku avukatının sorumluluk alanını oluşturmaktadır.

Deport cezasına itiraz için yalnızca kanunları bilmek yeterli olmayacaktır. Ayrıca alternatif yolları ve kanunun uygulamasını da bilmek gerekir. Bunun için de hukuki bilgi ve tecrübe gerekmektedir. Deport cezasının kaldırılmasında profesyonel hukuki destek almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.