Mağazadan Alınan Ürün İadesi Kaç Gündür?

mağazadan alınan ürün iadesi kaç gündür, mağazadan satışlarda iade
mağazadan alınan ürün iadesi kaç gündür, mağazadan satışlarda iade

Mağazadan alınan ürün iadesi pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Hemen hemen herkes en az bir kere satın aldığı üründen pişmanlık duyup hiçbir neden olmaksızın iade etmeyi düşünmüştür. Peki ama kanunen bu mümkün müdür? Hiçbir sebep göstermeksizin mağazadan alınan ürün iade edilebilir mi? Bu makalemizde mağazadan alınan ürün iadesi hakkında bilgi verecek; merak edilenleri yanıtlayacağız.

Mağazadan Alınan Ürün Kaç Gün İçinde İade Edilebilir?

Tüketici hukuku alanında en temel yasal dayanak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’dur. İlgili kanun kapsamında mağazadan görerek satın alınan ürünün cayma hakkı kullanılarak iade edilebileceğine dair bir hüküm mevcut değildir. Bu noktada açıklamamız gereken husus cayma hakkı konusudur. Cayma hakkı, satıcı ve tüketici arasında yapılan sözleşmeden tüketicinin tek taraflı olarak dönmesi ve hiçbir cezai şart ödememesidir. Ancak kanunen mağazadan alınan ürünler bakımından cayma hakkı söz konusu değildir. Toplumda genellikle 7 gün içinde iade, aynı gün iade gibi söylentiler dolaşmaktadır. Fakat bu tamamen mağazanın şirket politikasına bağlıdır.

Bazı mağazalar, tüketicilerine ayrıcalık tanımak adına belirlenen süre içinde ürünlerin iadesini hiçbir gerekçe göstermeksizin kabul etmektedir. Mağazadan alınan ürünün iadesi için tüketici ile mağaza arasında özel bir anlaşma bulunuyor olabilir. Aynı zamanda satıcı, ürün iade hakkı tanıdığını resmen bildirebilir. Bu durumda mağazadan alınan ürün iadesi tüketici hakları kapsamında mümkün olacaktır.

Mağazadan alınan ürün kaç gün içinde iade edilebilir? sorusunu ise yukarıdaki açıklamalarımız doğrultusunda yanıtlamamız gerekecektir. Mağazadan görerek alınan ürünün iadesi prosedürü, açıklamış olduğumuz üzere tamamen şirket politikasına bağlıdır. Bu anlamda iade süresini de belirleyecek olan yine mağazadır. Dolayısıyla mağazadan alınmış bir ürünün ne kadar sürede iade edilebileceğine dair yasal bir düzenleme mevcut değildir. Ancak sıklıkla 30 gün için iade prosedürünün uygulandığını görmekteyiz. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına mağazadan ürün satın almadan önce iade şartlarını ve süresini öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Mağazadan Alınan Ürün İadesi ve Değişim Süresi 2022

Mağazadan alınan ürünün değişim süresi konusunda yukarıdaki açıklamalarımız uygulama alanı bulacaktır. Hiçbir gerekçe göstermeksizin mağazadan alınan ürünün değişimi, şirket politikasına bağlıdır. Eğer mağaza, tüketicilere bu konuda bir hak tanımış ise belirlenen süre içinde değişim gerçekleştirilebilir. Aksi durumda değişim mümkün değildir.

Mağazadan Alınan Ayıplı Ürünün İadesi

Mağazadan satın alınan ayıplı ürünün iade edilmesi konusunda Kanun’un ilgili maddeleri uygulama alanı bulacaktır. Mağazadan alınan ürün iadesi, ayıplı mal söz konusu olduğundan ayrıca ele alınması gereken bir konudur. Bu sebeple “Ayıplı Ürünün İadesi” başlıklı güncel makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Tüketici hukuku ile ilgili sorularınızın yanıtı ve sorunlarınızın çözümü için iletişim bölümünden tüketici hakları avukatı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.