Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması

yabancıların Türkiye'de banka hesabı açması, yabancıların banka hesabı açması
yabancıların Türkiye'de banka hesabı açması, yabancıların banka hesabı açması

Son yıllarda Türkiye’ye gerçekleşen göç sayısında büyük bir artış gözlemlenmiştir. Söz konusu göçlerin çeşitli nedenleri olmakla beraber en önemlisi Türkiye’nin coğrafi, ekonomik ve sosyo-kültürel konumudur. Göçlerin artışıyla beraber ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişilerin de sayısı elbette artmıştır. Çalışma izni veya oturma izni almak, Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunmak, şirket kurmak gibi sebeplerden dolayı yabancılar, ülkemize yerleşmeyi seçmektedir. Saymış olduğumuz tüm kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi, yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması konusudur.

Özellikle Türkiye’de çalışmayı düşünen yabancılar, kazandıkları parayı ailelerine göndermek adına banka hesabı açmaya ihtiyaç duymaktadır. Aynı zaman yabancı şirketler açısından da banka hesabı önem arz etmektedir. Kendine birikim yapmak veya başka ülkeden gönderilecek paraları tahsil etmek isteyen yabancıların banka hesabı açması olağandır.

Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması, geçmişte çok daha zorlu ve uzun bir prosedürü kapsamaktaydı. Ancak ülkedeki yabancı uyruklu kişi sayısının artmasıyla beraber bankalar, bu durumu daha kolay hale getirmeyi başarmıştır. Böylece yabancılara banka hesabı açma işlemi hem daha kısa sürede hem de daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Makalemizde, yabancıların ve şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açması hakkında bilgi vereceğiz.

Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması

Yabancıların banka hesabı açması için öncelikle bankanın, kendilerinden isteyecekleri bilgileri eksiksiz bir şekilde hazır etmeleri gerekmektedir. Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için gerekli bilgi ve belgeler şunlardır:

  • Yabancı uyruklu kişinin vergi dairesinden alınmış bir vergi numarası olmalıdır. Pasaport ile vergi dairesine gidildiği takdirde aynı gün içinde vergi numarasının temin edilmesi mümkündür. Eğer kişinin oturma izni var ise ikamet izni kartı üzerinde yer alan yabancı kimlik numarasının da kullanılması mümkündür.
  • Yabancıların banka hesabı açması için kendilerine bir tebligat adresi belirlemeleri gerekmektedir. Herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı veya bildirimde bulunulması gerektiği takdirde banka, bu tebligat adresi üzerinden yabancı uyruklu kişiye ulaşacaktır.
  • Yabancıların banka hesabı açmasına onay veren bazı bankalar, Türk operatörlerinden temin edilmiş bir cep telefonu numarası istemektedir. Bu durumda Türk operatör şirketlerinden birine ait cep telefonu numarası alınması şart olacaktır.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler, yabancılara banka hesabı açma işlemini gerçekleştiren bankalar tarafından istenen genel bilgilerdir. Hesabın açılacağı bankaya göre bilgilerin ve belgelerin değişiklik göstermesi mümkündür. Bu noktada, eksik bilgi ve belge temini olmaması adına yabancılar hukuku avukatına danışılmasını tavsiye ediyoruz.

Yabancı Şirketlerin Türkiye’de Banka Hesabı Açması

Yabancı şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açması için izlenecek prosedür farklıdır. Bireysel bankacılık hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler açısından banka hesabı açmak, daha kolay iken şirketler açısından bu durum biraz daha zahmetlidir. Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen yabancı şirketlerin temin etmesi gereken bilgi ve belgeler şu şekildedir:

  • Yabancı şirketin Türkiye’de ofisi bulunsun veya bulunmasın her halde bir tebligat adresi olmalıdır.
  • Vergi dairesinden şirket banka hesabı açabilmek için vergi numarası alınmalıdır.
  • Ancak imza yetkisine haiz şirket müdürü, vergi numarası, tebligat adresi ve diğer evraklar ile bankada hesap açılmasını talep edebilecektir.
  • Diğer evraklar; şirket sözleşmesi, oda kayıtları, faaliyet belgeleri, lisanslar gibi şirketi ilgilendiren evraklardır. Söz konusu evraklar, tercüme edilmiş ve noter tarafından onaylanmış olmalıdır.

Yabancı şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açma prosedürü ve gerekli evraklar, bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bu nedenle, banka hesabı açma girişiminde bulunmadan evvel öncelikle banka seçilmelidir. Ardından hangi evrakların ve bilgilerin talep edileceği belirlenmeli; bu doğrultuda sürece başlanmalıdır.

Yabancılara Hesap Açan Bankalar

Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması bakımından en önemli sınırlama, şüphesiz ki her bankanın bu duruma onay vermemesidir. Geçmiş dönemlerde yabancıların banka hesabı açması çok daha zorlayıcıydı. Aynı zamanda az sayıda banka, yabancıların hesap açmasına müsaade ediyordu. Günümüzde, yabancıların banka hesabı açmasına müsaade eden bankaların sayısı çoğalmıştır. Ancak yine de her bankanın böyle bir uygulaması olduğunu söylememiz doğru olmayacaktır. Aynı husus, şirketler açısından da geçerlidir. Dolayısıyla ister yabancı kişi isterse yabancı şirket olsun, her halde öncelikle banka seçimi yapılmalıdır. Seçim yapılmasının ardından gerekli evraklar temin edilmeli; banka hesabı açma işlemi başlatılmalıdır.

Yabancı Ülke Vatandaşı Banka Hesap Açma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması uzun bir işlem değildir. Özellikle bireysel banka müşterisi olmak isteyenler adına bu işlem çok daha kısa sürede gerçekleşir. Eğer kişi, gerekli bilgi ve belgelere sahipse banka hesabı açma işlemi 1 gün içinde gerçekleşecektir. Yabancı şirketler açısından da aynı durum geçerlidir. Ancak gün içinde gerçekleştirilecek olan işlemin süresi daha uzun olmaktadır.

Konuyla ilgili hukuki destek almak, belgelerin doğru ve eksiksiz hazırlanması adına önem taşır. Siz de eğer yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması hakkında bilgi edinmek istiyorsanız iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.