Evliliğin İptali Davası Dilekçe Örneği

evliliğin iptali davası dilekçe örneği 2019
evliliğin iptali davası dilekçe örneği 2019

Evliliğin iptali, halk arasında nikah iptali olarak bilinmektedir. Evlilik iptali, ancak mahkeme kararıyla gerçekleştirebilir. Nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunarak nikahın iptali mümkün değildir. Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre evliliğin iptal sebepleri temel olarak ikiye ayrılır. Bunlar; evliliğin mutlak butlan ve nisbi butlan olmasıdır. Bu makalemizde evliliğin iptali davası dilekçe örneği 2023 fikir verme amacıyla hazırlanmıştır. Evliliğin iptali davası dilekçesinin kişiye ve duruma özgü hazırlanması gerekmektedir. Aksi halde istenen sonuca ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Nikah iptali aile hukukunu ilgilendiren önemli konular arasında yer almaktadır. Dolayısıyla nikahın iptali talebiyle açılacak olan dava hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Konuyla ilgili olarak bilgi almak için kırmızı yazıya tıklayabilir; güncel makalemize ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan sorularınız için ise iletişim bölümünden bizi arayabilir; online danışma formumuzu doldurabilirsiniz.

Evliliğin İptali Davası Dilekçe Örneği 2023

………….AİLE MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI: (Evliliğin iptalini isteyen tarafın adı, soyadı, TC kimlik numarası ve adresi)

DAVALI: (Evlilik gerçekleştirilen karşı tarafın adı, soyadı, TC kimlik numarası ve adresi)

KONU: (Evliliğin mutlak butlan nedeniyle iptali talebimden ibaret dilekçemdir.)

AÇIKLAMALAR:

  1. (Evliliğin ne zaman ve ne şekilde gerçekleştiğine dair genel bilgiler)
  2. (Mutlak butlan olarak nitelendirilebilecek nedenler ve mevcut durum ile olan ilişkisi)
  3. (Yukarıda belirtilen nedenler gösterilerek evliliğin iptali için dava açma zorunluluğu doğduğuna dair açıklamalar)

HUKUKİ NEDENLER: TMK, HMK ve ilgili sair mevzuatlar

HUKUKİ DELİLLER: (Mevcut duruma göre değişiklik göstermektedir. Nüfus kayıtları, tanık beyanları, fotoğraflar vb.)

SONUÇ VE TALEP: (Yukarıda arz ve izah olunan nedenlerle …….. tarihinde ……. kişisiyle gerçekleştirilen evliliğin ……… nedenlerden dolayı mutlak butlan ile batıl olması sebebiyle evliliğin iptali yönünde karar verilmesini Sayın Mahkemenizden arz ve talep ederim.)

DAVACI

Ad-Soyad ve İmza

Yukarıda yayınlamış olduğumuz evliliğin iptali davası dilekçe örneği, fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. Doğrudan kopyalanarak kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Evliliğin iptali dava süreci hakkında bilgi ve hukuki destek almak için boşanma avukatı ile görüşmeniz gerektiğini vurgulamak isteriz. Aile ve boşanma hukuku ile alakalı sorularınızı iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.