Evlilik Cüzdanı Apostil Şerhi Nasıl Alınır?

evlilik cüzdanı apostil şerhi nasıl alınır
evlilik cüzdanı apostil şerhi nasıl alınır

Evlilik cüzdanı apostil şerhi, Türk vatandaşlarının yurtdışında gerçekleştirecekleri işlemler için istenen bir evraktır. Yabancı pek çok devlet kurumu ve özel kurumlar/şirketler, apostil şerhi olmayan evlilik cüzdanını kabul etmemektedir. Evlenme cüzdanı apostil şerhi farklı nedenlerden dolayı istenebilir. İş nedeniyle aile ile yabancı bir ülkeye yerleşme, bu nedenlerin başında gelmektedir.

Apostil şerhi, yalnızca evlilik cüzdanına değil; diğer resmi evraklara da istenmektedir. Apostil şerhi hakkında detaylı bilgi için kırmızı linke tıklayarak makalemize ulaşabilirsiniz. Bu makalemizde ise evlilik cüzdanı apostil şerhi nasıl alınır, ücreti nedir ve kaç günde alınır? sorularını yanıtlayacağız.

Evlilik Cüzdanı Apostil Şerhi Nasıl Alınır?

Evlilik cüzdanı apostil şerhi alabilmek için öncelikle herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidilmelidir. Nüfus müdürlüğü’nden, “Formül B” adı verilen evrak teslim alınmalıdır. Formül B adı verilen evrak, evlilik cüzdanı yerine geçmektedir. Ancak şunu vurgulamalıyız ki bazı hallerde kurumlar/şirketler, doğrudan evlilik cüzdanının apostil şerhli olmasını istemektedir. Bu durumda ise evlilik cüzdanının aslı gerekecektir. Ancak çoğunlukla nüfus müdürlüğünden alınacak olan Formül B adlı evrak kullanılmakta ve kabul görmektedir.

Formül B adı verilen evrak alındıktan sonra bir işlem daha yapılması gerekecektir. Alınan evrak ile birlikte kişilerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki kaymakamlığa gidilmelidir. İlgili kaymakamlığa, Formül B adı verilen evrak teslim edilecek; kaymakamlık apostil şerhini hazırlayacaktır. Burada önemli olan, kişinin ikamet ettiği yer kaymakamlığına başvurmasıdır.

Evlilik Cüzdanı Apostil Şerhi Ücretli Midir?

Evlilik cüzdanı apostil şerhi ücreti ne kadardır? sorusu tarafımıza sıkça yöneltilen sorular arasındadır. Her ne kadar dünyanın birçok ülkesinde apostil şerhi almak ücretli olsa da Türkiye açısından böyle bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla Türkiye’de evlilik cüzdanına apostil şerhi almak isteyen kişilerin hiçbir ücret ödemesine gerek olmayacaktır. Ancak evrak hazırlama işlemlerini sizin adınıza avukatınız yapacak ise idari makamlarda temsil sebebiyle avukatınıza ödemeniz gereken vekalet ücreti olacaktır. Vekalet ücreti hakkında bilgi almak için ise iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Evlilik Cüzdanına Apostil Kaç Günde Alınır?

Evlilik cüzdanı için apostil alırken zamanı doğru kullanmak gerekmektedir. Apostil şerhi almak isteyen kişi, Formül B adı verilen evrakı aldıktan sonra kaymakamlığa gidebilir ve işlemlerini tamamlayabilir. Söz konusu evrakları hazırlamak ortalama 1 gün sürecektir.

Yabancı Uyrukluların Evlilik Cüzdanına Apostil Şerhi Alması Mümkün Müdür?

Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu bir kişi evlilik cüzdanına apostil şerhi almak istiyorsa süreç farklı ve daha uzun olacaktır. Genel hatlarıyla şu şekilde açıklayabiliriz: Kişi, ilk olarak vatandaşı olduğu ülke konsolosluğuna gitmelidir. Ardından konsolosluğun vereceği belge ile kaymakamlığa gitmelidir. Ancak konsolosluk, bazen 1 gün içerisinde evrakı hazırlayamaz. Bu da süreci uzatan faktörlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda ilgili konsolosluğun, bahsi geçen evrak için ücret talep etmesi de mümkündür. Dolayısıyla yabancı uyrukluların evlilik cüzdanı için apostil şerhi alması ücretsizdir dememiz doğru tespit olmayacaktır. Konsolosluktan ücret karşılığında alınacak evrak ile kaymakamlığa gidildikten sonra işlemler hemen hemen tamamlanmış olacaktır.

Evlilik cüzdanı apostili nasıl yapılır? ile ilgili sorularınız için iletişim bölümünden bize ulaşabilir; yabancılar hukuku avukatı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.