Adli Tatil 2020 Ne Zaman Başlıyor? Ne Zaman Bitiyor?

adli tatil 2019, adli tatil 2019 ne zaman başlar ve biter
adli tatil 2019, adli tatil 2019 ne zaman başlar ve biter

Adli tatil 2020 ne zaman başlıyor? Şu sıralar cevabı en çok merak edilen sorulardan birisidir. Adli tatil 2020, genel olarak yargı çalışanlarının izin zamanı olarak tanımlanabilir. Bu süreçte kanunlar çerçevesinde bazı dava ve işlerin görülmesi mümkün olacaktır. Ancak bazı dava ve işler ise adli yılda görülmektedir. Adli tatilde görülebilen dava ve işlerin neler olduğunu aşağıda belirtmiş bulunmaktayız.

Adli Tatil 2020 Ne Zaman Başlıyor? 

2020 adli tatil ne zaman başlar ve biter? Adli tatil ne zaman bitiyor? Adli tatil 2020 senesinde de her zaman olduğu gibi 20 Temmuz’da başlayıp 31 Ağustos’ta sona erecektir. 1 Eylül 2020, yeni adli yıl başlangıcıdır. Adli tatil süresince adliye çalışanları ve görevli memurlar hizmetlerine devam edecektir. Ancak kanuni düzenlemeler çerçevesinde birtakım dava ve işler görülmeyecektir. Bu dava ve işlerin görülmesi için adli yılın başlaması beklenecektir.

Adli Tatilde Görülebilen Dava ve İşler Nelerdir?

Adli tatil 2020 ne zaman başlıyor? Adli tatil 2020 ne zaman bitiyor? denince ele almamız gereken en önemli konu, bu süre zarfında görülebilen dava ve işlerin neler olduğudur. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 102 ve devamı maddelerinde adli tatilde görülebilen dava ve işler sıralanmıştır. Bunları kısaca özetleyecek olursak;

  • İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz, delillerin tespiti gibi kararlar adli tatil sürecinde alınabilecektir.
  • Nafaka davaları, soybağı davaları, velayet ve vesayete ilişkin davalar adli tatil sürecinde görülebilecektir.
  • Nüfus davaları, örneğin isim değiştirme veya soyadı değiştirme de adli tatil 2018 sürecinde görülecek davalar arasında yer almaktadır.
  • Hizmet akdi, iş sözleşmesi nedeniyle işçilerin açtıkları davalar tatil sürecinde görülebilen dava ve işler arasında sayılmaktadır.
  • Çekişmesiz yargı işleri tatil sürecinde bakılacak işlerdendir.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 331.maddesi ve İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 8.,61. ve 62.maddesi de adli tatilde görülebilen dava ve işlere dair hükümler içermektedir. Adli tatil 2020 ne zaman başlıyor? Adli tatilde görülebilen davalar nelerdir? sorularının detaylı bilgisi için mutlaka avukat ile görüşme sağlanmalıdır.

Adli Tatil 2020 Sürecinde Dava Açılabilir Mi?

Adli tatil 2020 ne zaman başlıyor? başlığı altında ele almamız gereken bir diğer konu, bu süreçte hangi davaların görülebileceğidir. Adli tatil boyunca dava açılıp açılamayacağı en çok merak edilen konular arasındadır. Yukarıda belirttiğimiz ve ilgili mevzuatlarda yer alan hükümlerin dışında kalan dava ve işlerin, kural olarak adli tatilde görülmesi mümkün değildir. Ancak elbette bu durumun istisnaları mevcuttur. Örneğin HMK’da yer aldığı üzere, tarafların birinin talebi üzerine mahkeme tarafından ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler söz konusu olabilir.

Bu konuda tarafımıza sıkça iletilen sorulardan birisi de adli tatil sürecinde boşanma davası açılıp açılamayacağıdır. İlgili kanunlarda belirtilenler dışında kalan davalar, adli tatilde açılabilir. Ancak adli tatil 2020 süresinde açılan bu davaların görülmesi, tatilin bitmesinden sonra mümkün olacaktır. Yani her türlü dava dilekçesi, cevap dilekçesi, itirazlar vs.ilgili makamlara sunulabilecektir.

Boşanma davası, HMK’da yer alan ve adli tatilde görülecek olan davalar arasında yer almamaktadır. Yani çekişmeli boşanma veya anlaşmalı boşanma davası ancak adli tatil sonrasında görülmektedir. Bu bakımdan boşanma davasının adli tatil 2020 sürecinde görülmesi mümkün değildir. Fakat bu durumun istisnalarına da rastlamış bulunmaktayız. Dolayısıyla şunu belirtmeliyiz ki iyi bir boşanma avukatı ile sorunlarınızı adli tatil sürecinde çözmeniz mümkün olabilecektir.

Adli Tatil 2020 Ne Zaman Bitiyor?

Adli tatilde görülmesi mümkün olmayan dava ve işler için kişiler, yeni adlin yılın açılmasını beklemektedir. Adli tatil 2020, 31 Ağustos’ta sona erecek olup 1 Eylül 2020 yeni adli yıl başlangıcıdır. Tarih itibariyle adli tatil sona ermiş bulunmakta olup her türlü dava ve işler görülmeye başlanmış bulunmaktadır. Bir sonraki adli tatil ise 2020 yılının Temmuz ayında başlayacak olup Ağustos sonunda ise bitecektir.

 Bu sitedeki bütün içeriklerin telif hakkı Av.Ayşegül Helvacıoğlu’na aittir. Sitede yayınlanan tüm içerikler kopya korumalı olup yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya yayınlanması durumunda 5846 sayılı FSEK kapsamında yasal işlem gerçekleştirilecektir.